RUT & ROT (HUS-avdraget)

Avdraget för Hushållstjänster, RUT, var en av Centerpartiets profilfrågor inför valet 2006, för jobbens och företagens skull.Tack vare RUT är det också lättare för individen att få ihop vardagspusslet. Mera fredagsmys åt folket helt enkelt.

RUT-avdraget har varit en lyckosam satsning som på relativt kort tid städat upp den svarta branschen och genererat nya möjligheter för många människor. Tusentals nya arbetstillfällen har skapats, nya företag har startats och en hel bransch har växt fram, samtidigt som många människor har fått avlastning i vardagen. Utöver det har reformen gett en pluspost till både kommuner och statskassan.

Många som fått jobb tack vare RUT kom direkt från arbetslöshet och har haft svårt att få in en fot på arbetsmarknaden. Framförallt har det varit unga, kvinnor och personer med utländsk bakgrund. De som tidigare städade svart, eller de som inte hade något jobb alls, har nu ett riktigt jobb på städföretaget vilket ger många fördelar, trygget och socialt skydd.

RUT-avdraget har utvidgats till att också innefatta reparations- och ombyggnadsarbete (ROT) med 50 procent av arbetskostnaden. Tillsammans utgör dessa två värdefulla jobbskapande reformer det så kallade HUS-avdraget. I detta vill Centerpartiet framöver även inkludera IT-tjänster (RIT).

 

Höjd subventionsgrad av hushållstjänster för äldre

Avdraget för hushållsnära tjänster, RUT, växer hela tiden i popularitet – 20 000 köpare tillkommer varje månad och antalet ansökningar spräcker alla prognoser. Under det senaste året har 240 000 personer köpt RUT-tjänster. För många, inte minst för våra äldre, har vardagen underlättats betydligt.

Centerpartiet vill nu utöka avdraget för hushållsnära tjänster. Vårt förslag är att utöka reduktionen från 50 till 75 procent för personer över 75 år. Syftet är att till ett rimligt pris underlätta de äldres vardag och ge dem större självbestämmande och ökad livskvalitet.

Många äldre pensionärer har låg pension. Det är också i den gruppen som behovet av hushållsnära tjänster är som störst. År 2008 (det senaste året som statistik finns tillgänglig) använde 18 000 personer över 75 år RUT. Eftersom det finns ca 800 000 personer i Sverige som är 75 eller äldre, innebär det att endast 2,25% använde avdraget.

Eftersom behovet är så stort och inkomsterna förhållandevis låga, är vi övertygade om att en större reduktion på 75% skulle göra RUT tillgängligt för många fler. En timmes hjälp i hemmet, eller i nära anslutning därtill, skulle då kosta hälften så mycket som idag. Det vi vill åstadkomma är ”hemtjänst plus” – helt enkelt ökad livskvalitet i vardagen för våra äldre samtidigt som det ger större möjlighet för många att bo hemma längre.
 
Pressmeddelanden

Pressmeddelanden

  • Centerpartiet och Youtube samarbetar i valets slutspurt

    17 september 2010
    I valrörelsens absoluta slutskede ökar nu Centerpartiet insatserna på nätet genom att gå in som exklusiv annonsör på Youtubes startsida. På lördag och på valdagen visas där en specialgjord kampanjfilm med Maud Olofsson, riktad till osäkra väljare.
  • Gör det enklare att bli svensk medborgare

    10 september 2010
    Centerpartiets migrationspolitiska ambitioner inför nästa mandatperiod presenterades idag i en ny rapport, "Nya steg för fri rörlighet" av Fredrick Federley, riksdagsledamot och migrationspolitisk talesperson.
  • Maud Olofsson drar ut på allsångsturné

    31 augusti 2010
    I dagarna tre besöker Maud Olofsson sex städer för att besöka kunder till RUT-företag, restauranger och skolor. Kvällarna avslutas med allsång med Linda Bengtzing.
Nyheter

Nyheter

  • Vi vill värna stabilitet och tydliga spelregler

    13 januari 2012
    Per Åsling om europakten: "Vi vill värna stabilitet och tydliga spelregler"
  • Nu är momssänkningen verklighet!

    2 januari 2012
    Sedan 2009 har Centerpartiet drivit frågan om sänkt restaurangmoms. Nu är det verklighet. Den 1 januari i år sänktes restaurangmomsen från 25 procent till 12 procent.
  • Annie Lööf angående dagens besked från Saab

    19 december 2011
    - Jag vill uttrycka mina sympatier med de anställda i bolaget som under hela resan visat sitt engagemang och en enorm lojalitet gentemot bolaget. Jag tänker också på alla de underleverantörer som berörs av dagens tråkiga besked. Dagens besked var inte vad jag hoppades på. Nu gäller det att göra det bästa av situationen genom att stötta de anställda och fokusera på de möjligheter som kan skapas både för de anställda och för näringslivets utveckling i regionen, säger näringsminister Annie Lööf.