Tillbaka

Lena Ek: Strider den nordiska elmarknadens funktionssätt mot EU:s konkurrensrätt?

17 december 2010
Elpriserna i Norden har återigen nått rekordnivåer. Samtidigt stiger elbolagens intäkter från elnätsavgifterna kraftigt. Med anledning av de stora problem de höga elpriserna innebär för både företag och hushåll tar Europaparlamentariker Lena Ek (C) strid på europeisk nivå.

- De höga priserna ger anledning att fundera över den nordiska elmarknadens funktionssätt och bristen på transparensen. Därför ställer jag idag en skriftig fråga till EU-kommissionen om konsumentskyddet och konkurrensrättsreglerna faktiskt fungerar på den nordiska elmarknaden, säger Lena Ek (C).

- När jag var med och förhandlade EU:s tredje energimarknadspaket var min viktigaste prioritet att bryta de stora monopol och oligopol på el och gas som finns på den inre marknaden. Idag finns det anledningar att fundera kring om vi måste gå vidare med tydligare regleringar av elnätsavgifterna ur ett konsumentperspektiv, precis på samma sätt som vi har gjort med roamingavgifter för mobildata, säger Lena Ek (C).

Om skriftliga frågor

En skriftlig fråga kan lämnas av en Europaparlamentariker till EU-kommissionen på valfritt ämne. EU-kommissionen måste svara skriftligen inom sex veckor.

Den skriftliga frågan i sin helhet

Elpriserna i Norden har återigen nått rekordnivåer, trots att den svenska regeringen har förbättrat energimarknadens funktionssätt, samt att Nord Pool har inrättats. Samtidigt stiger elbolagens intäkter från elnätsavgifterna kraftigt. Med anledning av de stora problem de höga elpriserna, samt ägandestrukturen för elnätet, utgör för både hushåll och företag vill jag ha svar på följande från kommissionen.

1. Innebär elnätens struktur och funktionssätt att de riskerar att strida mot EU:s konkurrensregler?  

2. Påverkar oligpol- och monopolstrukturen prissättningen på ett orimligt sätt?

3. När en marknad avregleras kan det vara nödvändigt att i efterhand införa nya regler för att förbättra marknadens funktionssätt. Anser kommissionen att det är nödvändigt att utreda den nordiska elmarknadens funktionssätt och föreslå möjliga förbättringar?

4. Det finns många likheter mellan roamingavgifter för mobildata och nätavgifter för el sett ur ett konsumentperspektiv. Vilka möjligheter ser kommissionen att utvärdera liknande lagstiftning för nätavgifter som det redan finns på roamingområdet idag? 

5. Anser kommissionen att konsument- och företagarintressenter borde beredas plats i de europeiska tillsynsmyndigheterna för energimarknaden (CEER och ERGEG)?

 ______________________
Kontaktinformation:
Kristian Ljungblad
+32 (0)495 36 75 98
kristian.ljungblad@europarl.europa.eu



Bloggat omlink:http://www.centerpartiet.se/Media/Pressmeddelanden/2010/Lena-Ek-Strider-den-nordiska-elmarknadens-funktionssatt-mot-EUs-konkurrensratt/ lang:sv approved:1

 
Relaterade nyheter

Relaterade nyheter