Centerpartiet föreslår att ett nationellt centrum för människor som lever med skyddad identitet inrättas. Samhället måste ge bättre stöd åt de drygt 13 000 människor som lever med skyddad identitet i Sverige.
Den som idag lever under skyddad identitet ställs inför en lång rad problem då de inte finns med i några offentliga register. Man blir exempelvis inte automatiskt kallad till cellprovtagningar och tandläkarbesök. Men det blir också svårare att få banklån och att kunna få kreditkort. Även en så enkel sak som ett telefonabonnemang kan vara problematiskt att ordna för den som har skyddade uppgifter.
– Om man har skyddad identitet måste samhället se till att man så snabbt som möjligt kan komma tillbaka till ett normalt leverne. Många flyr och har barn med sig, det är tillräckligt traumatiskt. Utöver det ska de upptäcka "mina barn får ingen kallelse till skolan, mina barn kallas inte in för vaccination".
– Det här är inte mer komplicerat än att vi ska kunna göra det under den kommande mandatperioden. Det är viktigt för kvinnorna, viktigt för tryggheten, viktigt för barnen. Det är en liten grupp, det medges, men det är en grupp som är otroligt utsatt, säger Maud Olofsson (C).
Maud Olofsson berättar mer om förslaget i Ekot.