Inspirerande Olofsson vill sänka tjänstemomsen

5 februari 2010

Det var en laddad och inspirerad Maud Olofsson som äntrade scenen vid kommundagarna i Göteborg och hon välkomnades med öppna armar av de omkring 500 kommun- och landstingspolitiker som var på plats.

Centerpartiledaren höll ett tal som lyfte fram Alliansregeringens reformer och förda politik och Centerpartiets del i detta. Men det var också ett tal som syftade framåt och som ingöt mod i centerpartisterna.

Talet omfattade sex prioriteringar

  • Människor tillbaka till arbete
  • Skapa fler arbeten
  • Sänkta skatter så att människor och företag kan klara sig bättre själva
  • Öppna upp offentlig sektor
  • Klimatet
  • Ansvar för de offentliga finanserna

På temat rättvisa sa Maud Olofsson:
– Rättvisa är när vi kämpar för alla människors möjlighet att växa. Vi måste respektera att människor är olika och behöver olika lösningar. Rättvisa är att de som behöver det mest ska ha mest hjälp. Och här finns ofta kvinnorna och pensionärerna.

 

mud-olofsson-talar-engagerat

Foto: Anna-Karin Nyman

Fler jobb åt de unga
En nyckelfråga för Centerpartiet – arbetsmarknadspolitiken och framförallt ungdomsarbetslösheten. Vi måste se till att ungdomarna kommer in på arbetsmarknaden.
– LAS skyddar de som är anställda, men stänger ute de som inte har en anställning. Och det är ungdomarna och invandrarna som har det tuffast. Centerpartiet vill ha en diskussion om detta! För det är bättre att ha en fot på arbetsmarknaden än två utanför, sa Maud Olofsson.

Sänkta skatter ger fler jobb
Vems är skattebetalarnas pengar? Är det skattebetalarnas eller politikernas? Det är den stora striden mellan Alliansen och oppositionen. Tomas Östros (S) säger att skattesänkningar är slöseri med gemensamma resurser. Vi menar att för höga skatter är slöseri med medborgarnas resurser.

Arbeten faller heller inte ned från himlen utan vi måste fortsätta att jobba med regelförenklingar och skattelättnader för företag och entreprenörer. Det är dem som skapar jobben.

Sänkt tjänstemoms skapar nya jobb
Vi har redan skapat jobb genom att införa avdrag för hushållsnära tjänster och genom införandet av ROT-avdraget. Nu vill Centerpartiet också sänka tjänstemomsen från dagens 25 procent till 12 procent i fler steg.

– I restaurangbranschen finns det väldigt många ungdomar som har sitt första jobb. Tänk om vi kunde ta ner momsen från 25 procent till 12 procent. Tänk så mycket vi både skulle göra för jobbtillväxten, för att bygga ut turistsektorn, för att få fler människor att äta gott och må gott och också för att skapa nya jobb men också tillväxt i pensionerna för våra pensionärer, säger Maud Olofsson.

Alliansens gröna röst
Centerpartiet är alliansens gröna röst. En grön röst som förenar landsbygdsutveckling med en offensiv miljö- och klimatpolitik. Centerpartiet införde koldioxidskatterna genom Karin Söder och Thorbjörn Fälldin och sen elcertifikaten.

Miljöpartiet å sin sida är oerhört inkonsekventa.
– Miljöpartiet vill inte ha bilar och inte vägar, men de vill gärna att staten ska äga en bilfabrik! Och de vill höja chockhöja bensinskatten med 2 kronor litern, det kommer drabba landsbygden hårt, sa Maud Olofsson.

En enad allians mot ett Kiderägg
– Om 226 dagar väljer vi framtid. Vi har en samlad Allians mot oppositionen som jag vill likna vid ett politiskt Kinderägg - tre överraskningar i en.

Maud Olofsson skisserade också på en alternativ karriär för Socialdemokraternas ledare Mona Sahlin – hon kan bli teaterdirektör.
– Hon tycks behärska alla grenar i genren. Vänsterpartietsamarberet började som en fars där dörrar öppnades och stängdes åt alla håll. Det övergick till en trevande improvisationsteater. Nu liknar det mest pantomim där de rör på sig men säger ingenting. Vinner de i höst är det inget annat än en tragedi, säger Maud Olofsson.

Stående ovationer 
Efter sitt tal fick Maud Olofsson rungande applåder från åhörarna som inte riktigt ville sluta. Eller som Vetlandas kommunalråd Gunilla Hjelm (@gunillahjelm) uttryckte det på Twitter;
– Maud försöker avsluta de stående ovationerna genom att säga att: Nu hinner vi inte stå här nu måste vi ut och jobba. 

Centern vill gynna pensionärerna (GP/TT), Olofsson: Sänkt moms skapar mer jobb (SR Ekot), Majoritet vill ha hushållsnära tjänster kvar, Centerpartiet vill göra IT till hushållsnära tjänst

Taggar:

maud olofsson ,

kommundagarna ,

2010 ,

göteborg ,

arbete ,

skatt ,

valfrihet ,

klimat ,

rättvisa ,

alliansens gröna röst ,

moms

Politikområden:

    Ekonomi och skatter ,

    Företagande och näringspolitik ,

    Jobb och arbetsliv ,

    Miljö, energi och klimat ,

    Skola och utbildning ,

    Sociala frågor, vård och omsorg



Bloggat omlink:http://www.centerpartiet.se/Nyheter/Arkiv-2010/Inspirerande-Olofsson-rivstartade-valrorelsen/ lang:sv approved:1

  • Lena Ek förhandlade fram ny Östersjömiljard från EU

    2 september 2010
    Europaparlamentariker Lena Ek (C) förhandlade i juni fram en ny Östersjömiljard från EU. Och det var ett nästintill enat Europaparlament som röstade igenom miljöforskningsprogrammet Bonus.
  • Snabbare internet i hela Sverige

    2 september 2010
    - Det här är en viktig satsning för människor och företag i hela Sverige. Med det här kommer man oavsett var man bor kunna koppla upp sig och kunna hantera vardagstjänster på internet betydligt enklare och snabbare än vad det är idag, säger infrastrukturminister Åsa Torstensson.
  • Centerpartiet visar vägen till vallokalen

    2 september 2010
    Idag lanseras Vallokaler.se på initiativ av Centerpartiet. Sajten innehåller information om var och hur man röstar. Varje vallokal och lokal för förtidsröstning har en unik sida med öppettider, adress och karta. Syftet är att matcha väljarnas internetsökningar med skarp information.
  • Storsatsning på elbilen

    2 september 2010
    Miljöministern Andreas Carlgren (C) och Stockholms miljölandstingsråd Gustav Andersson (C) går idag ut med förslaget att elbilar ska slippa betala trängselavgift i fem år samt få gratis parkering i Stockholms kommun under samma tidsperiod.
  • Succépremiär för Allsång med Maud

    2 september 2010
    På onsdagskvällen hade turnén Allsång med Maud premiär i ett soligt Gävle. Under dagarna tre besöker Centerpartiledaren Maud Olofsson förutom Gävle även Eskilstuna och Linköping för att med hjälp av schlagerstjärnan Linda Bengtzing möta väljare på ett annorlunda sätt.
 
Relaterade nyheter

Relaterade nyheter