Tillbaka

Lokal avgift på dubbdäck mer långsiktig lösning än förbud

6 december 2010
”Att stänga ute bilar med dubbdäck från hela städer eller stadsdelar kan bli svårt att realisera och svårt att vinna bred acceptans för. Samtidigt måste problemen med luftkvaliteten lösas – inte bara på enstaka gator utan i större områden. En mer långsiktig lösning skulle vara att införa en lokal avgift på dubbdäck,” skriver tre ledande centerpartister, Per Ankersjö, Roger Tiefensee och Anders Åkesson, i dag i en debattartikel i Dagens Nyheter.

Per Ankersjö, stadsmiljöborgarråd i Stockholm, Roger Tiefensee, Centerpartiets gruppledare riksdagen och miljöpolitisk talesperson, och Anders Åkesson, ledamot av riksdagens trafikutskott, skriver att principen att den som smutsar ner får betala är lätt att motivera utifrån en liberal och marknadsekonomisk synpunkt:

”Den som använder dubbdäck bär ansvar för viss nedsmutsning av luften och får ta ansvaret för det.”

Per Ankersjö, Roger Tiefensee och Anders Åkesson slår fast att dubbdäcken både påverkar den upplevda trafiksäkerheten positivt och luftkvaliteten negativt.

De skriver:

”Just nu förbereder regeringen ytterligare ett redskap i verktygslådan, så kallade miljözoner, där det utöver att ställa krav på personbilars miljöegenskaper rent generellt också ska finnas möjlighet att förbjuda dubbdäck inom ett större område.

Miljözoner är bra av flera skäl, men när det gäller dubbdäck får inte verktyget göras så trubbigt att det exempelvis sluter Stockholms innerstad mot omvärlden. Besökande släktingar riskerar helt enkelt, om de har fel däck på bilen, att få ställa bilen utanför tullarna.”

Den som använder dubbdäck bär ansvar för viss nedsmutsning av luften och får ta ansvaret för det, skriver Per Ankersjö, Roger Tiefensee och Anders Åkesson:

”Det finns en rad olika sätt att införa en dubbdäcksavgift. Vi förordar en lokal avgift där man exempelvis kan fästa en dekal i vindrutan som bevis för att avgiften är betald. Samma förfarande används ofta för boendeparkeringsbevis. Kontrollfunktionen skulle också kunna samordnas med p-avgiftskontrollen. Tillfälliga besökare skulle kunna lösa dagavgift. Det är viktigt att systemet blir rättssäkert och att det efterlevs. En avgift på dubbdäck skulle alltså kunna fungera utmärkt som ett komplement till dubbdäcksförbud på vissa gator som är särskilt utsatta.”

Läs debattartikeln i Dagens Nyheter: ”Bilister med dubbdäck ska betala för nedsmutsningen”

Se inslag i SVT ABC, intervju med Per Ankersjö: "C: Inför avgift för dubbdäck"

Se inslag inslag i TV4 Nyheterna, intervju med Per Ankersjö, 2:50 in i sändningen: "Låt bilister som kör med dubbdäck betala för nedsmutsningen"



Bloggat omlink:http://www.centerpartiet.se/Nyheter/Arkiv-2010/Lokal-avgift-pa-dubbdack-mer-langsiktig-losning-an-forbud/ lang:sv approved:1

 
Relaterade nyheter

Relaterade nyheter