Maud Olofsson vill göra LAS till valfråga

2 februari 2010
Maud Olofsson vill göra LAS till valfråga

Vid ett möte med riksdagsjournalisterna idag presenterade Centerpartiledaren Maud Olofsson partiets valstrategi. Att reformera arbetsrätten är en viktig fråga och Maud Olofsson ser att övriga allianspartier nu närmar sig Centerpartiet.

– Ja, Folkpartiet har närmat sig oss och Kristdemokraterna har också öppnat för det. Och jag vet att det finns en diskussion även inom Moderaterna, säger Maud Olofsson till TT.

I valstrategin skriver Centerpartiet:
Med Centerpartiet i Alliansen kommer tydliga steg att tas för att skapa ytterligare flexibilitet och öppenhet på arbetsmarknaden.

Fler måste få rätt utbildning och fler sjuka måste få sjuk och hälsovård men också rehabilitering för att kunna komma tillbaka till arbetslivet.

Avstampsjobb, privata arbetsförmedlingar, förändringar i LAS, nystartskontor och nystartskonto är alla förslag som syftar till att fler skall få en chans att få eller skapa sig ett eget jobb.

Centerpartiets valstrategi 2010,Metro,Affärsvärlden

Taggar:

maud olofsson ,

las ,

val 2010 ,

arbetsrätt

Politikområden:

    Jobb och arbetsliv



Bloggat omlink:http://www.centerpartiet.se/Nyheter/Arkiv-2010/Maud-Olofsson-vill-gora-LAS-till-valfraga/ lang:sv approved:1

 
Relaterade nyheter

Relaterade nyheter

  • Rödgrönt jobbstopp

    9 september 2010
    Maud Olofsson (C) och Alliansen presenterar idag rapporten – Rödgrönt jobbstopp, 15 000 färre jobb, praktik och utbildningsplatser
  • Maud Olofsson i SVT:s partiledarutfrågning

    7 september 2010
    I kväll var det Maud Olofssons tur i SVT:s partiledarutfrågning. Frågorna handlade om miljö och energi, landsbygdsutveckling och arbetsrätt, företagande och jobb.
  • Anders Flanking: Det är dags att väljarna får besked

    5 september 2010
    14 frågor återstår för vänsterpartierna att besvara när det är 14 dagar tills vallokalerna stänger. Alliansens partisekreterare presenterade de obesvarade frågorna vid en pressträff i Stockholm på söndagen. - Det är dags att väljarna får besked nu, säger Centerpartiets partisekreterare Anders Flanking.
  • Annie Johansson: Nytt vänsterhinder som stoppar unga

    4 september 2010
    - Det är ett vänsterhinder mot att få fler unga i arbete, säger Annie Johansson, Centerpartiets talesperson i ungdoms- och arbetsmarknadspolitiska frågor, om Vänsterpartiets förslag att höja arbetsgivaravgiften för vikarier.
  • Succépremiär för Allsång med Maud

    2 september 2010
    På onsdagskvällen hade turnén Allsång med Maud premiär i ett soligt Gävle. Under dagarna tre besöker Centerpartiledaren Maud Olofsson förutom Gävle även Eskilstuna och Linköping för att med hjälp av schlagerstjärnan Linda Bengtzing möta väljare på ett annorlunda sätt.