Tillbaka

Inför en modern studentexamen

17 september 2011
Inför en modern studentexamen med fristående examinatorer. Ett förslag från partistyrelse som kommer att behandlas under Centerpartiets partistämma i Åre 22-25 september.

En nationell studentexamen skulle kunna vara ett sätt att få bukt med ojämlika studieresultat. Detta uppmärksammar Svenska Dagbladet i en artikel idag, lördagen den 17 september.

- Alliansregeringen har gjort mycket, men vi ser ju problemen med betygsinflation och minskad likvärdighet. Ibland skyller man det på det fria skolvalet, men det är styrsystemen som inte fungerar, säger Ulrika Carlsson, utbildningspolitisk talesperson till Svenska Dagbladet. 

En studentexamen innebär att - utöver de nationella proven som ges i grund- och gymnasieskolan - ska alla elever i gymnasieskolan ta en studentexamen, som rättas och hanteras av fristående examinatorer. Dessa prov ska sedan kunna vara vägledande för elevernas slutbetyg. Genom att ha fristående examinatorer ökar också rättssäkerheten och likvärdigheten i betygssättningen.

 

Läs hela förslaget från partistyrelsen här.

Läs artikeln i Svenska Dagbladet här.

 

 

 

 

 

Politikområden:

    Skola och utbildning



Bloggat omlink:http://www.centerpartiet.se/Nyheter/Arkiv-2011/Infor-en-modern-studentexamen/ lang:sv approved:1

 
Relaterade nyheter

Relaterade nyheter

  • Centerpartiet vill se en modern studentexamen

    17 december 2011
    - Centerpartiet vill se en modern studentexamen med fristående examinatorer, för att säkra en likvärdig bedömning av svenska elever för att stärka kvalitén på utbildningen och på ett säkrare sätt se hur svenska ligger till vid internationella jämförelser. Alltså inte som Jan Björklund att rakt av gå tillbaka till det som tidigare var, säger Centerpartiets utbildningspolitiska talesperson Ulrika Carlsson.
  • Regeringen satsar 7,5 miljarder för att förbättra ungdomars förutsättningar på arbetsmarknaden

    12 september 2011
    Idag, måndag 12 september, presenterade alliansens partiledare ett antal förslag för att förbättra för ungdomar att komma in på arbetsmarknaden. I detta paket ingår bl a en sänkning av restaurangmomsen. Detta är en fråga som Centerpartiet drivit hårt och som kan ses som en del i vår helhetspolitik för jobb och företagande.
  • Centerpartiets förslag om en Lex Sarah i skolan kan bli verklighet!

    15 april 2011
    Idag presenterar regeringens utredare ett förslag till Lex Sarah i skolan, vilket innebär en skyldighet att anmäla missförhållanden inom skolväsendet, förskoleverksamheten och skolbarnsomsorgen.
  • Omprövning av betyg nödvändigt för att stärka elevernas rättssäkerhet.

    12 januari 2011
    Idag föreslår regeringens utredare Leif Davidsson i ett betänkande att betyg ska kunna omprövas. - Ett förslag som går i helt rätt riktning. Detta är ett förslag som Centerpartiet har drivit och kämpat hårt för under många år, säger riksdagsledamot Ulrika Carlsson, Centerpartiets skolpolitiska talesperson.
  • Centerpartiets dröm för Sverige år 2020

    18 september 2010
    Globaliseringen påverkar alla delar av det svenska samhället! Det är därför viktigt att människor känner trygghet i förändringen. För Sverige betyder ett ökat utbyte med andra länder att vår egen ekonomi växer. Vi får alla det lite bättre. Men utbytet innebär även att andra länders ekonomier växer. Den stora fördelen med en ökad globalisering är att välståndet sprids till alltfler människor över världen. Den relativa fattigdomen minskar.