Regeringen och Miljöpartiet har nått en bred överenskommelse om migrationspolitiken. Sverige ska ha en human asylpolitik och vara en fristad för dem som flyr undan förföljelse och förtryck.
Äntligen har vi en trygg parlamentarisk bas för asyl och migrationsfrågor. Det är synnerligen viktigt i frågor som berör utsatta människor med tanke på de rådande förhållandena i riksdagen.
För Centerpartiet är det särskilt positivt att överenskommelsen innehåller amitioner om att förbättra möjligheterna för asylsökande att få vård och rätten för alla barn att gå i skola. Därtill är det bra att vi nu har ett starkt stöd för arbetskraftsinvandring. Arbetskraftsinvandring ger enskilda möjligheter att förverkliga sina drömmar och förutsättningar att utveckla den svenska välfärden.
- Det här markerar ett skifte i migrationspolitiken där äntligen de gamla banden med socialdemokration är brutna, där vi kan ha en framtidsinriktad migrationspolitik som bygger på öppenhet och humanitet, säger Fredrick Federley.