Höstens budget präglas till stor del av centerpolitik och nu senast blev det klart att ytterligare en politisk centerfråga har fått fäste i den kommande budgeten. Det är nu klart att regeringen kommer satsa 20 miljoner per år under 2012-2014 för att ytterligare främja turistnäringen i Sverige.
Det är redan klart att att regeringen enats om sänkt moms på restaurang och catering. En åtgärd som kommer att leda till fler jobb inte minst för unga. Det är en fråga som Centerpartiet har drivit på för att få igenom.
Sverige är idag ett växande tursitmål och turistnäringen är viktig för Sverige och bidrar med stora intäkter. Turistnäringen är också viktig för gles- och landsbygd där turism är viktig för sysselsättningen.
För att fler ska upptäcka Sverige som turistmål behövs en utveckling av nya och befintliga destinationer. Sverige behöver också fler och växande turistföretag för att kunna möta efterfrågan.
Därför är det glädjande att höstens budget innehåller nya satsningar på tursitnäringen. Regeringen satsar 20 miljoner kronor årligen 2012-2014 på särskilda insatser som ska stärka och utveckla nya eller befintliga turistdestinationer i lansbygder. Medel ska också gå till rådgivning och affärsutveckling riktat mot små turistföretag i Sverige. Detta är en Centerfråga som nu fått gehör i höstens budget.