Centerpartiet vill att den arbetsförmedlande delen av Arbetsförmedlingen ska privatiseras samt införa en jobbpeng som följer den arbetslösa så att han eller hon kan välja den fristående förmedling som bäst och snabbast kan ge ett jobb. Det skriver riksdagsledamoten Annika Qarlsson i en debattartikel på Svenska Dagbladets Brännpunkt på nätet.
Annika Qarlsson skriver i sitt inlägg, som är en replik på en debattartikel av Tomas Tjajkovski, att strukturreformer på arbetsmarknaden, inklusive fortsatta reformer av Arbetsförmedlingen, är nödvändiga för att möta jobbkrisen:
”För att se till att även de personer som står längst från arbetsmarknaden får tillgång till individandpassat arbetssökande vill Centerpartiet att jobbpengens storlek ska variera utifrån hur svårt personen beräknas ha att få jobb. Arbetsförmedlingen görs i vårt system om till en ren myndighet med ansvar för myndighetsutövning”, skriver Annika Qarlsson som är Centerpartiets arbetsmarknadspolitiska talesperson.
På det viset skapas valfrihet och individanpassat arbetssökande för den som är arbetslös. Ett sådant system skulle skapa ökad konkurrens, högre effektivitet och en mångfald av olika aktörer som leder till bättre specialisering:
”I en tid då arbetslösheten ökar är det slöseri med våra gemensamma resurser att inte tillfullo utnyttja den spetskompetens som finns hos bemanningsföretag, fackförbund, arbetsgivarorganisationer och ideella organisationer för att bättre matcha arbetslösa med jobb.”
Länk till debattartikeln: ”Låt jobbsökande få välja arbetsförmedlare”