Tillbaka

Centerpartiet emot tvångssterilisering vid könsbyte

12 januari 2012
Centerpartiet är helt emot att transpersoner som genomgår könskorrigerande behandling måste vara ogifta och sterila. Det säger Kenneth Johansson, Centerpartiets socialpolitiske talesperson.

Kenneth Johansson, Centerpartiets socialpolitiske talesperson och ordförande i Socialutskottet, säger med anledning av dagens medieuppgifter om att KD förmått Alliansen att avvakta med att ta bort kravet på tvångssterilisering av personer som genomgår könsbyte:

- Centerpartiet är helt emot att transpersoner som genomgår könskorrigerande behandling måste vara ogifta och sterila. Vi bejakar fullt ut Socialstyrelsens utredning från 2010 som bl a vänder sig mot det kravet.

- Det är helt orimligt och djupt stötande att människor som råkar födas i fel kropp dubbelbestraffas. För inte nog med att man upplever att man fötts i fel kropp, i och med könsbytet ska man också fråntas rätten att bli biologisk förälder.

- Detta är klassiska centervärderingar - det handlar om alla människors lika rätt och värde.

-Alliansen har haft ett bra samtal med stor respekt för varandras åsikter. Jag känner mig trygg i att vi till slut når målen så länge det åtminstone sker små steg i rätt riktning.


Fakta
Mellan 1992 - 2009 fick Rättsliga rådet vid Socialstyrelsen emot närmare 540 ansökningar om ändrad könstillhörighet. I dag görs cirka 50 könskorrigerande operationer om året.

Läs mer 
Socialstyrelsen utredning i sin helhet (exern länk)

Taggar:

tvångssterilisering; transsexuella; transpersoner; könsbyte;



Bloggat omlink:http://www.centerpartiet.se/Nyheter/Arkiv-2012/Centerpartiet-motstandare-till-tvangssterilisering-vid-konsbyte/ lang:sv approved:1

 
Relaterade nyheter

Relaterade nyheter