sol-has-bg sol-light-text sol-gray-tone
Ska vi minska utsläppen, kunna satsa på skolan och stärka försvaret, då behöver vi företag som startas och växer i Sverige. För det är ju i företagen som innovationer och jobb skapas.
Politik handlar om två saker. Om vad man tror på, och att få jobbet gjort.
Företagen är helt avgörande för Sveriges tillväxt och välfärd. När Donald Trump skapar tullkaos, när det är osäkerhet i omvärlden och vi har en integrationsutmaning utan motstycke. Då behövs politik som gör att fler företag ska kunna starta och växa för att fler människor ska få ett jobb. Med Tidö-regeringen får vi det motsatta – Sverige har den tredje högsta arbetslösheten i EU, förra året slog Sverige konkursrekord och färre nya företag startas .
De politiska idéerna och handlingskraften saknas. I stället för att ge företagen en hjälpande hand, så höjer regeringen skatten för företagen med 13 miljarder. När vi har en halv miljon som går arbetslösa.
Vi vill att fler företag ska kunna startas och växa.
Det är så vi gör jobbet för fler växande företag och fler människor i arbete.
Om alla som röstar på Centerpartiet rekryterar en person till, får vi dubbelt så mycket att säga till om i svensk politik. Om vi hjälps åt behövs det inte mycket för att öka vårt inflytande med 100 procent.