Gå till innehåll

NYHET

Vad gör M och S för Gotlandstrafiken?

Har regeringen kapitulerat kring Gotlandstrafiken? Frågan är verkligen berättigad efter det uppseendeväckande uttalandet från infrastrukturministern Andreas Carlsson (KD) svar på frågan om det finns någon plan för att få ned färjepriserna: ”Regeringen har sänkt inkomstskatten och förstärkt bostadsbidraget – nu är det upp till varje hushåll att göra sina prioriteringar”. Detta är en katastrof för Gotlands utveckling!

Gotland sjunker som en sten i Östersjön med den här regeringen! Menar de på allvar att de inte ser öns merkostnad för att ta sig över kommungränsen? Det hjälper såklart inte med generella skattesänkningar och ökat bostadsbidrag, här krävs riktade pengar till Gotlandstrafiken.

I Socialdemokraternas skuggbudget för 2026 finns överhuvudtaget inte Gotland omnämnt på de 76 sidorna text - och ännu mindre några riktade pengar till Gotlandstrafiken. Vilket är väldigt förvånande med tanke på vad regionstyrelsens ordförande Meit Fohlin (S), som också sitter i partistyrelsen, sade i regionfullmäktige senast.

Tyvärr visar det här hur lite inflytande de ledande M- och S-företrädarna från Gotland har att säga till om i sina respektive partier just nu. Det är sorgligt att riksdagsledamöterna och regionstyrelsens ordförande misslyckas så totalt med Gotlands i särklass viktigaste fråga.

I Centerpartiets skuggbudget finns ett speciellt Gotlandspaket på totalt 260 miljoner kronor. Det eftersom partiet ser Gotlands utmaningar och att det behövs en speciell ö-politik. De största utmaningarna just nu för Sveriges enda ö-region, Gotland, rör färjetrafiken, sjukvården och skolan. Därför är de omnämnda i vårt alternativ till statsbudget för 2026.

Lars Thomsson (C)

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress