NYHET

Starka gårdar – för säkerhetens skull
Ett starkt civilförsvar byggs också av ett robust samhälle. Därför ser Centerpartiet ett akut behov av att stärka Sveriges försörjningstrygghet.
I arbetet som pågår med att stärka vårt lands beredskap har Centerpartiet lagt fram sju skarpa förslag.
- Producera 80 procent av maten i Sverige. Sverige ska ha som mål att producera 80 procent av den mat som konsumeras och som vi har goda förutsättningar att producera inom landet.
- Snabbutred vilka avgifter och kostnader som kan sänkas. Tillsätt en snabbutredning som lämnar förslag på skatte- och avgiftssänkningar för den svenska livsmedelskedjan. Centerpartiet har lagt fram detta initiativ i riksdagen.
- Sänk skattebelastningen för företag inom jord-, skogs och vattenbruket genom ett jordbruksavdrag. För att livsmedelsproduktionen ska öka behöver kostnadstrycket minska på Sveriges lantbrukare. Ett teknikneutralt jordbruksavdrag som utgår ifrån förslagen i utredningen ”Vägen mot fossiloberoende jordbruk” behövs.
- Halvera antalet lantbrukskontroller. Vi är övertygade om att mycket av den arbetstid som går åt till kontroller skulle frigöras bara av att myndigheterna blev bättre på att samordna sig. Detsamma gäller om kontrollerna förenklades genom digitala möjligheter.
- Återuppbygg beredskapslager. Bättre beredskap behövs för att mildra de negativa konsekvenserna av allvarliga störningar i livsmedelsförsörjningen. Lagringen ska omfatta varor inom jordbruksområdet som krävs för framställning av nödvändiga livsmedel, såsom drivmedel, foder, gödsel och vissa växtskyddsmedel.
- Ta bort lönekravet för arbetskraftsinvandring. Regeringens åtstramade arbetskraftsinvandring drabbar riktig arbetskraft på gårdarna såsom traktorförare och djurskötare, som besitter eftertraktade kunskaper inom djurhållning, automatiserad utfordring och avancerade maskiner. Vi vill slopa lönekravet.
- Satsa 50 miljarder på landsbygden. Lantbrukare är också beroende av samhället. Inte sällan behöver partnern försörja sig utanför gården. Barnen behöver ha en bra skola med behöriga lärare att gå till. Det behövs god tillgång till vårdcentraler och specialiserad vård av hög kvalitet. Ofta försvinner dessa perspektiv när vi talar om lantbrukets konkurrenskraft. Vi anser därför att statens investeringar i Sveriges landsbygder måste öka, och totalt vill vi satsa 50 miljarder på landsbygden nästa mandatperiod.
Sveriges säkerhet byggs inte bara av vapenmakt, utan av hela samhällets motståndskraft. Så gör vi jobbet för ett tryggare Sverige. Tillsammans.
Så får vi jobbet gjort!
Stina Larsson, miljöpolitisk talesperson, Centerpartiet
Mikael Larsson, försvarspolitisk talesperson, Centerpartiet
Helena Lindahl, landsbygdspolitisk talesperson, Centerpartiet
Andreas Joäng, Gruppledare Växjö kommun, Centerpartiet