Gå till innehåll

NYHET

Prioritera Räppe som plats för nytt akutsjukhus i Växjö

Efter år av osäkerhet är det dags att ta ett tydligt beslut: Det nya akutsjukhuset i Växjö ska byggas i Räpp.

I Räppe kan vi skapa ett sjukhus med hög patientsäkerhet, god arbetsmiljö och moderna vårdflöden. Utredningar visar att Räppe är den mest lämpade platsen. Området har bra kommunikationer och expansionsmöjligheter och det är mer kostnadseffektivt att bygga i Räppe än att bygga ett nytt sjukhus på CLV-tomten mitt i Växjö stad. Tanken att CLV-tomten under lång tid ska vara en byggarbetsplats samtidigt som vi vårdar de mest sjuka där är helt orimlig.

Frågan om dubbelspår mellan Växjö-Alvesta har varit aktuellt de senaste 20 åren. Trafikverket framförde det stoppade sjukhusbygget som en förevändning att dubbelspår inte behövs, detta är naturligtvis inte sant då banan redan nu har nått sin övre gräns vad gäller kapacitet då över 100 tåg per dygn trafikerar sträckan. Men för att ändå använda Trafikverkets argumentation finns då ännu ett skäl till att förlägga ett nytt akutsjukhus i Räppe. Att satsa på Räppe skulle därmed gynna hela regionens infrastruktur och tillväxten i hela landet.

Snart presenterar regeringen sitt förslag till nationell infrastrukturplan. Trafikverket som ansvarig myndighet hade inte med dubbelspåret Växjö-Alvesta som en prioriterat namngivet objekt.

Vi hoppas att regeringen lyssnat på enigheten i hela södra Sverige för denna åtgärd. Ett dubbelspår mellan Växjö-Alvesta är inte en lokal fråga utan bra för hela ”Sverige AB” då Kronoberg är det län som har högst varuexport per person. Ansvarig minister ska inom kort lägga fram regeringens förslag, vi fortsätter kämpa för denna sak in i kaklet för regionens fortsatta utveckling.

Även om kommande utredningar visar att det rent tekniskt är möjligt att renovera och bygga ut nuvarande CLV, tycker vi inte att det är en långsiktigt hållbar lösning.

Centerpartiet anser att patientsäkerheten äventyras då området under lång tid förblir en byggarbetsplats. Vi måste också komma ihåg att våra två akutsjukhus ska vara tillgängliga för hela länets invånare. Vi anser inte att nuvarande placering gynnar tillgängligheten utanför Växjö stad. Region Kronoberg måste nu satsa fullt ut på Räppe, det är den bästa lösningen för framtidens vård. Kronobergs sjukvård behöver moderna och effektiva lokaler. Ett nytt sjukhus måste utformas utifrån vårdens behov, inte gamla strukturer och politiska kompromisser.

Turerna kring sjukhusfrågan har skapat osäkerhet och förseningar. Kronobergarna förtjänar en modern sjukvård i toppklass. Låt oss fatta rätt beslut – nu.

Centerpartiet i Växjö och Alvesta

Tina Sturesson (C), gruppledare för Centerpartiet i Växjö

Thomas Haraldsson (C), riksdagskandidat och kommunalråd i Alvesta

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress