Centerpartiet i Lysekil höll sitt årsmöte

Ordförande Monica Andersson tackar Claes-Göran Strömvall

Centerpartiet i Lysekil höll i måndagskväll sitt årsmöte i Vikarvets Museum.

Mötet började med att ordförande Monica Andersson hälsade alla välkomna och lämnade över ordet till Claes-Göran Strömwall som berättade om Vikarvets verksamhet och utmaningar. Claes-Göran berättade även om
Föreningen Laurins verksamhet. Båda föreningarna lever tack vare allt ideellt arbete och Centerpartiet vill tacka alla er som bidrar till att dessa föreningar lever vidare.

Sen var det dags för årsmötet. Monica Andersson blev omvald till ordförande. Till övriga ledamöter i styrelsen blev Siw Lycke, Henrik Larsson, Christer Hammarqvist, Tamar Larsson, Christina Rörvall-Dahlberg, Linn
Nielsen och Anita Larsson omvalda.

På årsmötet blev det även diskussioner om hamnen, bostäder och kommunens fastigheter.

De starka opinionssiffrorna och ökade intresse för Centerpartiet uppmärksammades. För Centerpartiet Lysekil har det inneburit ett ökat medlemsantal under 2016 med 9 % och kommunkretsen kommer därför att få åka
på Ålandskryssning under året som uppskattning från partiets riksorganisation för en stark medlemsökning.

Även distriktet uppvaktade medlemsökningen och bjöd på tårta. Det var särskilt roligt att flera nya medlemmar deltog på årsmötet.

När årsmöteshandlingarna var avklarade berättade Fredrik Christensson om aktuella frågor i riksdagen, om det politiska läget inför valet och svarade även på en del frågor från medlemmarna.

Mötet avslutades med kaffe och smörgåstårta och trevliga diskussioner.