Mycket på gång hos Centerpartiet i Mellerud
Ett litet axplock på vad vi håller på med just nu. Vill du vara med? Kontakta oss!
Vi kan konstaterat ett mycket framgångsrikt Kyrkoval, i Mellerud, Karlstads Stift och nationellt till Kyrkomötet. Tack för att ni röstade, och att så många röstade på våra kandidater till att leda vår viktiga folkkyrka.
Avloppsfrågan tog steg framåt på välbesökt offentligt möte i Järbo häromveckan, sedan i Dalslands Miljö & Energinämnds verksamhetsplanering inför 2018. Mer kontroller av kommunala avlopp, som ofta läcker och skapar problem, och mer riktade kontroller på enskilda, inte lika brett och överallt som nu. Miljöarbetet kommer dessutom kanske innehålla projekt som minskar näringsläckage från jordbruksmark till vattendrag i framtiden. Vi i Centerpartiet tog initativet, vi får se hur långt vi kommer.
En annan viktig fråga är förbättrad integration av nyanlända. I veckan hade vi t ex besök av nya chefen för Vuxenutbildningen, Anita Andersson-Hagsgård och Kerstin Carlsson, projektet Framtidsbygder Steget Före. Det finns mycket vi kan göra för att de nyanlända ska lyckas och vi samtidigt få nya invånare som försörjer sig och betalar skatt. Samtidigt som så få som möjligt hamnar i beroende av socialbidrag, det som alla verkligen förlorar på.
Vi jobbar också mycket med Melleruds nya Översiktsplan, hur hela kommunen skall utvecklas fram till 2030. Tågstopp i Brålanda och Dals Rostock är inte otänkbara längre, i så fall kommer Mellerud påverkas mycket postitivt. Det gäller att driva på dessa planer och att göra oss beredda med planer för bostäder, barnomsorg, gator, cykelvägar, pendelparkeringar och annat som har med nya tågstopp att göra.
Snart börjar vi jobba ordentligt med Valet 2018. Spännande tider...

