Sandviken
Centerpartiet lokalt

Våra kandidater

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än dem som står nedan.

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

  1. Carl-Ewert Ohlsson, Årsunda, 67 år, kommunalråd
  2. Kerstin Nyström Hedvall, Sandviken, 65 år, säkerhets- & hållbarhetschef
  3. Mats Mattson, Gästrike-Hammarby, 66 år, entreprenör
  4. Per-Ewert Ohlsson-Björk, Österfärnebo, 34 år, politisk sekreterare
  5. Maria Persson, Kungsgården, 40 år, handläggare
  6. Johnny Sandgren, Sandviken, 45 år, enhetschef
  7. Jenny Karlsson, Gysinge, 41 år, ungdomsledare/projektledare
  8. Martin Eriksson, Järbo, 21 år, studerande
  9. Anki Bakke, Gästrike-Hammarby, 60 år, kvalitetssamordnare
  10. Anders Lindborg, Årsunda, 37 år, brandman
  11. Anna-Karin Zakrisson, Kungsgården, 41 år, biträdande rektor
  12. Ahmed Koulala, Sandviken, 43 år, behandlingsassistent
  13. Per Brykt, Sandviken, 51 år, ekonom
  14. Mia Eriksson, Sandviken, 46 år, utbildningsledare
  15. Olle Olsson, Sandviken, 66 år, pensionär
  16. Isabel Mattsson, Sandviken, 30 år, energi- och miljökonsult
  17. Carina Otterclou, Sandviken, 46 år, utbildningsledare
  18. Richard Hainsworth, Årsunda, 57 år, konsult
  19. Christina Klopstock, Kungsgården, 68 år, förskollärare
  20. Anna-Greta Elfström-Ohlsson, Årsunda, 59 år, fysioterapeut
  21. Anders Östlund, Jäderfors, 65 år, företagare
  22. Lars-Åke Strömberg, Sandviken, 44 år, företagare
  23. Agneta Lennartsson, Österfärnebo, 63 år, mjölkbonde
  24. Patric Hellström, Jäderfors, 54 år, sotare
  25. Felicia Järlstig, Sandviken, 28 år, socialsekreterare
  26. Maria Vestlund, Österfärnebo, 67 år, lantbrukare
  27. Veronica Lennartsson, Österfärnebo, 37 år, biträdande rektor
  28. Eva-Lena Zackrisson, Sandviken, 55 år, företagare
  29. Christer Sigvardsson, Kungsgården, 47 år, företagare
  30. Hassan Baidoun, Sandviken, 55 år, byggnadsingenjör
  31. Shiyar Ali, Sandviken, 55 år, företagare

VAL TILL REGIONEN (LANDSTINGSVALET)

3. Per-Ewert Ohlsson-Björk, politisk sekreterare, Österfärnebo
6. Carl-Ewert Ohlsson, kommunalråd, Årsunda
7. Martin Eriksson, studerande, Järbo
9. Mia Eriksson, utbildningsledare, Sandviken
10. Kerstin Nyström Hedvall, säkerhets- och hållbarhetschef, Sandviken
12. Johnny Sandgren, enhetschef, Sandviken
13. Jenny Karlsson, projektledare, Gysinge
22. Agneta Lennartsson, mjölkbonde, Österfärnebo
24. Per Brykt, ekonom, Sandviken
25. Anna-Greta Elfström-Ohlsson, fysioterapeut, Årsunda

VAL TILL RIKSDAGEN

6. Elin Larsson, statsvetare, Sandviken
19. Per-Ewert Ohlsson-Björk, politisk sekreterare, Österfärnebo
26. Carl-Ewert Ohlsson, kommunalråd, Sandviken
29. Mia Eriksson, utbildningsledare, Sandviken
35. Martin Eriksson, studerande, Järbo
36. Johnny Sandgren, enhetschef, Sandviken