Maria Abrahamsson

Personbild


Jag känner mig väldigt hedrad, stolt och glad över att valberedningen föreslår mig till ny distriktsordförande för Centerpartiet i Göteborg!

För den som inte redan känner mig så heter jag Maria Abrahamsson, är kemist och professor på Chalmers, där jag bland annat forskar kring nya, effektivare och miljövänligare solenergimaterial. Mitt politiska engagemang har funnits med sedan tonåren men varierat i intensitet över tid. De senaste två åren har jag haft förmånen att få vara vice distriktsordförande och jag hoppas att jag nu kan få stämmans förtroende att leda distriktet mot valvinst 2026. Om jag vinner stämmans förtroende finns det tre områden jag vill arbeta särskilt med:

Vägen till valvinst 2026! Det handlar om det politikutvecklingsarbete som vi påbörjar under året såväl som att redan nu börja planera för en effektiv och framgångsrik valrörelse där alla medlemmar och förtroendevalda kan bidra.

Stärk organisationen! Vi behöver starta ett långsiktigt arbete med att bygga en stark och effektiv organisation där vi gör rätt saker i rätt tid och där allas bidrag räknas! Vi behöver arbeta strategiskt med medlemsvärvning och utbildning av framtidens politiska ledare.

Låt oss synas och höras ännu mer! Centerpartiet må vara ett litet parti i Göteborg men vår kommunfullmäktigegrupp är fantastiskt bra på att synas och höras. Tillsammans med KF-gruppen vill jag jobba ännu mer med att vässa den politiska profilen och se till att ännu fler göteborgare vet vad vi står för, lokalt, regionalt och nationellt.

Hör gärna av dig om du har några frågor och väl mött på stämman!

Kontakta Maria Abrahamsson

Kontakta Maria

Uppgifter om personer som kontaktar Centerpartiet
Om du kontaktar Centerpartiet via e-post lagras din e-postadress och de uppgifter du skriver i meddelandet i vårt e-post- och ärendehanteringssystem. Vi behåller uppgifterna i våra system så länge som de behövs för att kunna hantera ditt ärende och eventuell uppföljning av det.
Läs mer https://www.centerpartiet.se/gdpr

Tack för ditt meddelande!

Något gick fel....

Bli medlem i Centerpartiet

Om alla som röstar på Centerpartiet rekryterar en person till, får vi dubbelt så mycket att säga till om i svensk politik. Om vi hjälps åt behövs det inte mycket för att öka vårt inflytande med 100 procent.