Presentation av föreslaget distriktsstyrelsepresidie
Här kan du läsa om de personer som valberedningen har föreslagit till Göteborgs distriktsstyrelsepresidie 2024.

Jag känner mig väldigt hedrad, stolt och glad över att valberedningen föreslår mig till ny distriktsordförande för Centerpartiet i Göteborg!
För den som inte redan känner mig så heter jag Maria Abrahamsson, är kemist och professor på Chalmers, där jag bland annat forskar kring nya, effektivare och miljövänligare solenergimaterial. Mitt politiska engagemang har funnits med sedan tonåren men varierat i intensitet över tid. De senaste två åren har jag haft förmånen att få vara vice distriktsordförande och jag hoppas att jag nu kan få stämmans förtroende att leda distriktet mot valvinst 2026. Om jag vinner stämmans förtroende finns det tre områden jag vill arbeta särskilt med:
Vägen till valvinst 2026! Det handlar om det politikutvecklingsarbete som vi påbörjar under året såväl som att redan nu börja planera för en effektiv och framgångsrik valrörelse där alla medlemmar och förtroendevalda kan bidra.
Stärk organisationen! Vi behöver starta ett långsiktigt arbete med att bygga en stark och effektiv organisation där vi gör rätt saker i rätt tid och där allas bidrag räknas! Vi behöver arbeta strategiskt med medlemsvärvning och utbildning av framtidens politiska ledare.
Låt oss synas och höras ännu mer! Centerpartiet må vara ett litet parti i Göteborg men vår kommunfullmäktigegrupp är fantastiskt bra på att synas och höras. Tillsammans med KF-gruppen vill jag jobba ännu mer med att vässa den politiska profilen och se till att ännu fler göteborgare vet vad vi står för, lokalt, regionalt och nationellt.
Hör gärna av dig om du har några frågor och väl mött på stämman!

Hej! För er jag inte haft nöjet att träffat ännu heter jag Victor Rundström! Jag är en 28 årig ekonom som bor på Hisingen.
Mitt politiska engagemang startade 2017 och sedan dess har mitt engagemang bara växt! Jag har tidigare suttit i förbundsstyrelsen för CUF där jag var ekonomiskpolitisk talesperson. Jag har också kampanjat i tre valrörelser hittills och nu söker jag förtroendet att sitta ett år till i Göteborgs distriktsstyrelse men nu som vice ordförande!
Det kommande verksamhetsåret är jag taggad på att kampanja stenhårt under Europaparlamentsvalrörelsen och sprida Emma Wiesners budskap till alla göteborgare! Efter valet vill jag se ett fokus på politikutveckling och medlemsaktiviteter. Som medlem i Centerpartiet Göteborg ska det alltid finnas en arena för dig att både ha roligt, diskutera politik och påverka stadens utveckling.
Vi ses på distriktsstämman!

