Gotland
Centerpartiet lokalt
  • / Kontaktpersoner

Kontaktpersoner

Expeditionen, Eva Ahlin, ombudsman
Expeditionen har öppet för besök måndagar och torsdagar 9-15

Exp: 0498-212104
Mobil: 073-9626700

Mail: gotland@centerpartiet.se samt eva.ahlin@centerpartiet.se

Postadress: Centerpartiet Gotland, Box 2014, 62126 VISBY
Besöksadress: Solbergagatan 30, 62145 VISBY

Eva Nypelius, Distriktsordförande
Eva är Regionråd i opposition, gruppledare i Fullmäktige och Regionstyrelse samt vårt förstanamn på fullmäktigelistan.
Mail: eva.nypelius@gotland.se
Mobil: 073-9805097

Lars Thomsson, 1:e vice Distriktsordförande, gruppledare i Byggnadsnämnden
Lars sitter i Fullmäktige, Regionstyrelsen och Byggnadsnämnden samt är vårt förstanamn på riksdagslistan.
Mail: lars.thomsson@gotland.se
Mobil: 070-8251110

Joakim Samuelsson, 2:e vice Distriktsordförande samt Kretsordförande i Mellersta kretsen
Joakim kom in i politiken efter förra valet och kandiderar på både riksdagslista och fullmäktigelista.
Mail: joakimsamuelsson68@gmail.com
Mobil: 070-3049828

Kerstin Löfgren-Dahlström, Kretsordförande Norra kretsen
Kerstin har hand om medlemsaktiviteterna på norra delen av ön samt sitter i Byggnadsnämnden.
Mail: kerstinlofgrendahlstrom@gmail.com
Hemtfn: 0498-225652

Bibbi Olsson, kretsordförande Södra kretsen, gruppledare Hälso- och Sjukvårdsnämnd
Bibbi sitter i Fullmäktige, är ersättare i Regionsstyrelsen och är gruppledare i Hälso- och Sjukvårdsnämnden
Mail: vmkubb@gmail.com
Mobil: 070-2234220

Stefan Nypelius, gruppledare Barn- och Utbildningsnämnden
Stefan sitter i Regionstyrelsen, i Fullmäktige och är gruppledare i Barn- och Utbildningsnämnden.
Mail: stefan.nypelius@centerpartiet.se

Karl-Johan Boberg, gruppledare Tekniska nämnden
Karl-Johan sitter också i Fullmäktige och leder våra centerpartister som sitter i Tekniska nämnden.
Mail: kjboberg@hotmail.com
Mobil: 070-7598064

Björn Dahlström, gruppledare Miljö- och Hälsoskyddsnämnden
Björn sitter i Fullmäktige och är ordförande i den valberedning som tar fram kandidater till nämnder och styrelser.
Mail: bjorndahlstromlarbro@gmail.com
Mobil: 070-5340544

Johan Malmros, gruppledare i Socialnämnden
Johan kom in i partiet efter förra valet och kandiderar till Fullmäktige i årets val.
Mail: johan@malmrosgotland.se
Mobil: 070-7263074

Bengt Wickman, gruppledare Gymnasie- och Vuxenutbildningsnämnden
Bengt leder våra ledamöter och ersättare i GVN.
Mail: bengt@rovide.se
Mobil: 070-3576012

Seniornätverket på Gotland
Ola Lindvall 0498-38169, 070-6294769
Barbro Björkander 0498-37125, 070-2927293