De nominerade
Här är förslaget från nomineringskomittén inför nomineringsstämman den 21/11.
Nomineringskommitténs förslag 2019-2022 | ||||||
Kommunfullmäktige | ||||||
Gunnar Hellström | Ordförande | |||||
Mötesordförande vid nomineringsstämma den 21 november | ||||||
Bernt Söderman | ||||||
Revisor | ||||||
Björn Skogh | ||||||
Kommunstyrelsen (13 varav C har 3 ord och 3 ers ) | ||||||
Ordinarie | ||||||
Malin Bergman | Ordförande | |||||
Hans Åsling | ||||||
Karin Jonsson | ||||||
Ersättare | ||||||
Bengt Nord | ||||||
Karin Wallén | ||||||
Andreas Karlsson | ||||||
Oklart hur partierna kommer att valsamverka | ||||||
därför presenteras två alternativ | ||||||
Barn- och utbildningsnämnden 11 | ||||||
om c får 3+3 | om c får 2+2 | |||||
Ordinarie | ||||||
Astrid Lönn-Jern | vice ordförande | Astrid Lönn Jern, v ordf | ||||
Peter Johansson | Peter Johansson | |||||
Ingrid Zakrisson | ||||||
Ersättare | ||||||
Mahmoud Addas | Ingrid Zakrisson | |||||
Sara Lundmark | Mahmoud Addas | |||||
Morgan Moverare | ||||||
Socialnämnden (11 varav C har 3 ord och 3 ers) | Om c har 2+2 | |||||
Ordinarie | ||||||
Andreas Karlsson | ordförande | Andreas Karlsson, ordf | ||||
Lena Andersson | Lena Andersson | |||||
Harot Basil | ||||||
Ersättare | ||||||
Karin Wallén | Harot Basil | |||||
Jonas Gabrielsson | Karin Wallén | |||||
Mia Bixo Svedberg | ||||||
Bygg- och miljönämnden (7 varav C har 2 ord och 2 ers) | ||||||
Ordinarie | ||||||
Olof Wallgren | vice ordf i 2 år och ordf i 2 år | |||||
Tommy Lennartsson | ||||||
Ersättare | ||||||
Karin Häggqvist | ||||||
Bengt Nord | ||||||
SABY/Teknisknämnd (9 varav C har 2 ord och 2 ers) | ||||||
Ordinarie | ||||||
Karin Jonsson | ordförande | |||||
Morgan Moverare | ||||||
Ersättare | ||||||
Sara Lundmark | ||||||
Tommy Lennartsson | ||||||
Överförmyndarnämnd | ||||||
Malin Sundqvist | ||||||
Valnämnden (11 varav C har 2) | ||||||
Ordinarie | ||||||
Olof Wallgren | ||||||
Elisabeth Gärdin | ||||||
Ersättare | ||||||
Jonas Arnsten | ||||||
Malin Sundqvist | ||||||
KBAB (7 varav C har 2 ordinarie och 2 ers) | ||||||
Hans Åsling | ||||||
Jonas Gabrielsson | ||||||
Ersättare | ||||||
Karin Jonsson | ||||||
Pär-Anders Andersson | ||||||
Valberedningen | ||||||
Maria Söderberg | ||||||
ombud bolagsstämma KBAB | Malin Bergman | |||||
ombud bolagsstämma Jämtkraft | Malin Bergman | |||||
Jämtkrafts styrelse | Bengt Nord | |||||
Jämtlands gymnasium | Karin Wallén | |||||
Jämtlands räddningstjänst f | Peter Johansson | |||||
Jämtkrafthallen | Ordf SABY | |||||
Wången stiftelse styrelse | Maria Söderberg | |||||
Projekt Mittstråket | ||||||
Ombud SMÅKOM | ||||||
Ombud Inlandskommunerna | ||||||
ombud FSV | ||||||
Ombud Naboer | ||||||
fonderna | beslutas av KS | förslag Kretsstyrelsen får mandat att nominera | ||||
GNU | ||||||
Samordningsnämnden | ||||||
Nämndemän totalt 10 | Nils Johnsson, Mats Larsson, Ingalill Olsson | |||||