Kretsordförande

I Jönköpings län finns 13 kommuner och samtliga har en egen krets med förtroendevalda och medlemmar. Efter valet 2018 är Centerpartiet med och styr i länets samtliga kommuner. Nedan finner du kontaktpersoner till ordförande i våra kretsar.

Ordförande i kommunkretsarna

Krets

Namn

Telefon

Mejl

Aneby

Tobias Kreuzpointner

076-278 84 41

tobias_kreuzpointner@centerpartiet.se

Eksjö

Erik Johansson

073-728 63 15

erik_johansson_87@hotmail.com

Gislaved

Mona Almborg

070-349 00 03

mona.almborg@centerpartiet.se

Gnosjö

Johan Malm

070-561 44 73

hadinge@spray.se

Habo

Göran Rehn

070-659 59 77

goran.rehn@unicarrierseurope.com

Jönköping

Mats Pettersson

072-588 40 60

mats.o.pettersson@telia.com

Mullsjö

Jouko Broström

076-701 05 89

jouko.brostrom@mullsjo.se

Nässjö

Ann-Chatrin Gunnar

070-644 47 84

ann.chatrin.gunnar@centerpartiet.se

Sävsjö

Anette Gustafsson

070-235 04 80

draget1@telia.com

Tranås

Leif Andersson

072-716 38 70

leif.andersson@centerpartiet.se

Vaggeryd

Sverker Bernhardsson

070-643 70 18

sverker.bernhardsson@vaggeryd.se

Vetlanda

Christina Moths

070-207 61 86

moths.chrstina@gmail.com

Värnamo

Göran Johansson

072-504 82 64

goran.johansson@nyfosa.se