Jönköpings län
Centerpartiet lokalt
  • / Kontaktpersoner

Kontaktpersoner


Distriktsexpeditionen finns på Huskvarnav 40 i Jönköping, på Rosenlundsområdet, Industrihuset.

Vår postadress är:
Centerpartiet i Jönköpings län
Huskvarnavägen 40, ingång 11
554 54 Jönköping
036-16 90 80

E-post: jonkopingslan@cen

Postgiro: 27 07 53-7 Bankgiro: 674-4387

Organisationsnummer: 826000-6344

Centerpartiet i Jönköpings län
Lena Sumedrea börjar sin tjänst 1 april som distriktsombudsman.
lena.sumedrea@centerpartiet.se

Centerpartiet i Jönköpings kommun
036-332 31 30



Centerpartiets Distriktsstyrelse

Ordförande
Per Eriksson
Lerövägen 5, 571 73 Stensjön
070-387 13 44
e-post: per.eriksson@centerpartiet.se

Vice ordförande
Torbjörn Egerhag
Söråsen
330115 Bor
070-536 42 26
e-post: torborn.egerhag@kdfeddersen.com

Kassör
Inga-Maj Eleholt, Åtterås Bäckegård, 333 91 Smålandsstenar
0371-350 52, 0702 93 77 22
e-post: ime@domestik.se

Ledamöter
Matilda Henriksson, Björnskog Västergård, 576 92 Sävsjö
073-908 96 79
e-post: matildabjornskog@gmail.com

Anders Karlsson, Norra Sandsjö Prästgård, 571 63 Bodafors
070-514 96 30
e-post: anders.karlsson@nassjo.se

Christina Moths, Hambostigen 3, 5784 34 Vetlanda
070-2076186
e-post: moths.christina@gmail.com

Aron Larsson, Aneby
073-082 40 44

Barbro Liljedahl, Reftele

Morgon, Eksjö


Adjungerad ledamot
Rune Backlund, Kumlaby 4 Kvarnlyckan, 560 34 Visingsö
0390-402 55, 036-32 40 13, 070-279 61 57
e-post: rune.backlund@telia.com

Revisorer
Thomas Johansson, Hånger Ryd Enet1, 331 94 Värnamo
070-530 74 28
e-post: thomas.johansson@tidsam.se

Eva Martinsson
Lövhagen 1, Sunnaryd, 333 73 Bredaryd
070-362 37 62
e-post: lovhagen@gmail.com

Valberedning
Magnus Nordgren, sammankallande, Emilie Wahlfridsson, Jönköping, Annelie Hägg, Eksjö, Sverker Bernhardsson

Ledamöter i förtroenderådet
Per Eriksson
ersättare
Matilda Henriksson, Torbjörn Egerhag


Kretsordförande, gruppledare och kommunalråd i länets kommuner

Aneby
Tobias Kreuzpointner, Viljanstorp, 578 92 Aneby
076-278 84 41
e-post: tobias.kreuzpointner@centerpartiet.se

Gruppledare och kommunalråd
Beata Allen, Österlångg. 71, 578 32 Aneby
073-044 72 78
e-post: beata.allen@centerpartiet.se

Eksjö
Erik Johansson, Kållarp 4, 4, 575 92 Hult
073-728 63 15
e-post: erik_johansson_87@hotmail.com

Gruppledare och kommunalråd
Annelie Hägg, Söraby Lyckås 1, 575 94 Eksjö
070-590 31 92
e-post: Annelie.hagg@eksjo.se

Gislaved
Mona Almborg, Stjärnehult Bokehill, 334 91 Anderstorp
070-349 00 03
e-post: mona.almborg@centerpartiet.se

Gruppledare och kommunalråd
Carina Johansson, Södra Tånghult 10, 334 91 Anderstorp
070-681 57 55
e-post: carina.johansson@pol.gislaved.se

Gnosjö
Johan Malm, Hädinge Mellangård, 331 92 Värnamo
0370-290 00, 070-561 44 73
e-post: hadinge@spray.se

Gruppledare
Johan Malm

Habo
Helena Persson, Allégatan 7, 566 33 Habo
070-394 65 25
e-post: helena-persson@live.se

Gruppledare
Ulf Bertils, Västerlid 2, 566 91 Habo
036-420 20, 070-280 66 55
e-post: ulf.bertils@telia.com

Jönköping
Mats O Petersson, Svalörtsbacken 7, 554 58 Jönköping
072-588 40 60
e-post: mats.o.petersson@telia.com

Gruppledare
Anders Samuelsson, Studieg. 2A, 553 37 Jönköping
072-3988 84 20
e-post: anders.samuelsson@telia.com

Kommunalråd
Ann-Marie Nilsson, Vätterslundsg 12, 553 11 Jönköping
070-578 55 24
e-post: Ann-mari.nilsson@centerpartiet.se

Mullsjö

Gruppledare
Gun Nilsson, Ljungg. 5, 565 32 Mullsjö
073-061 29 74
e-post: sten.gun41@gmail.com

Nässjö
Ann-Chatrin Gunnar, Givarpsvägen 9, 578 75 Flisby
0380-800 24, 070-644 47 84
e-post: ann-cathrin.gunnar@centerpartiet.se

Gruppledare och kommunalråd
Anders Karlsson, Norra Sandsjö Prästgård, 571 63 Bodafors
070-514 96 30
e-post: anders.karlsson@nassjo.se

Sävsjö
Anna Johansson

Gruppledare
Christer Sandström
e-post: christer.sandstrom@skogsstyrelsen.se

Tranås
Leif Andersson, Jönköpingsvägen 1, 573 92 Tranås
070-379 34 13
e-post: leif.andersson@centerpartiet.se

Gruppledare
Leif Andersson, se ovan

Vaggeryd
Sverker Bernhardsson, Masmästareg. 4, 567 31 Vaggeryd
070-643 70 18
e-post s.bernhardsson@navnet.se

Gruppledare
Ulf Abrahamsson, Vaggeryds gård, Katrineberg, 567 91 Vaggeryd
070-605 52 84
e-post: ulf.abrahamsson@jrab.se

Vetlanda
Christina Moths, Hambostigen 3, 5784 34 Vetlanda
070-2076186
e-post: moths.christina@gmail.com

Gruppledare och kommunalråd
Dan Ljungström, Alseda, 570 15 Holsbybrunn
070-629 71 74
e-post: dan.ljungstrom@vetlanda.se

Värnamo

Gruppledare
Maria Johansson, Kyrkv. 23, 331 97 Värnamo
070-272 91 17

Kommunalråd
Hans-Göran Johansson, Maramö Södergård 1, 331 92 Värnamo
070-519 27 11
e-post: hans-goran.johansson@centerpartiet.se