Jönköpings län
Centerpartiet lokalt
  • / Kontaktpersoner

Kontaktpersoner

Distriktsexpeditionen finns på Huskvarnav 40 i Jönköping, på Rosenlundsområdet, Industrihuset.

Vår postadress är:
Centerpartiet
Huskvarnavägen 40, ingång 11
554 54 Jönköping
036-16 90 80, 0720-76 88 56

E-post: jonkopingslan@centerpartiet.se

Postgiro: 27 07 53-7 Bankgiro: 674-4387

Organisationsnummer: 826000-6344

Vi arbetar på distriktsexpeditionen

Organisatör Rozita Edfeldt 036-16 90 80 eller 070-622 11 79

Medlemsregisteransvarig Christina Thorstensson 070-647 04 65

Centerpartiets Distriktsstyrelse

Ordförande
Raymond Pettersson, Malmstensgatan 52, 331 41 Värnamo
0370-169 35, 070-713 28 05
e-post: raymond.pettersson@centerpartiet.se

Vice ordförande och kassör
Inga-Maj Eleholt, Åtterås Bäckegård, 333 91 Smålandsstenar
0371-350 52, 073-088 11 59
e-post: ime@domestik.se

Ledamöter
Östen Johnsson, Vinbärsg.20, 575 36 Eksjö
0381-166 51, 070-535 03 47
e-post: ost.johnsson@gmail.com

Eric Luth, Blåklintsv. 30, 561 39 Huskvarna
070-113 80 08
e-post: ericluth95@hotmail.com

Göran Lindell, St Fifflekull, 574 91 Vetlanda
070-641 14 08
e-post: goran.lindell@centerpartiet.se

Matilda Henriksson, Björnskog Västergård, 576 92 Sävsjö
073-908 96 79
e-post: matildabjornskog@gmail.com

Magnus Nordgren, Gripenberg, 573 92 Tranås
070-542 22 58
e-post: magnus.nordgren@jordbruksverket.se

Eva Lundemo, Bomgatan 7D, 554 50 Jönköping
036-166 232, 072-326 62 32
e-post: e.lundemo@icloud.com

Tobias Kreuzpointner, Viljanstorp, 578 92 Aneby
076-278 84 41
e-post: tobias.kreuzpointner@centerpartiet.se

CUF:s representant i styrelsen
William Fröding, Blåklintsv. 5, 554 56 Jönköping
070-598 13 37
e-post: william.froding@gmail.com

ersättare
Christoffer Wiking Lööv, Västhorjav. 9, 331 35 Värnamo
070-921 24 30
e-post: christoffer.loov@centerpartiet.se

Adjungerad ledamot
Rune Backlund, Kumlaby 4 Kvarnlyckan, 560 34 Visingsö
0390-402 55, 036-32 40 13, 070-279 61 57
e-post: rune.backlund@telia.com

 

Kretsordförande, gruppledare och kommunalråd i länets kommuner

Aneby
Tobias Kreuzpointner, Viljanstorp, 578 92 Aneby
076-278 84 41
e-post: tobias.kreuzpointner@centerpartiet.se

Gruppledare och kommunalråd
Lars-Erik Fälth, Härjestad, 578 91 Aneby
070-524 73 42
e-post: lars-erik.falth@aneby.se

Eksjö
Erik Johansson, Kållarp 4, 575 92 Hult
073-728 15
e-post: erik_johansson_87@hotmail.com

Gruppledare och kommunalråd
Annelie Hägg, Söraby Lyckås 1, 575 94 Eksjö
070-590 31 92
e-post: Annelie.hagg@eksjo.se

Gislaved
Linda Strömblad, Kyrkotorp,1, 330 21 Reftele
070-386 05 11
e-post: linda@hncbygg.se

Gruppledare och kommunalråd
Carina Johansson, Södra Tånghult 10, 334 91 Anderstorp
070-681 57 55
e-post: carina.johansson@pol.gislaved.se

Gnosjö
Johan Malm, Hädinge Mellangård, 331 92 Värnamo
0370-290 00, 070-561 44 73
e-post: hadinge@spray.se

Gruppledare
Johan Malm

Habo
Helena Persson, Allégatan 7, 566 33 Habo
070-394 65 25
e-post: helena-persson@live.se

Gruppledare
Ulf Bertills
e-ost: ulf.bertills@telia.com

Jönköping
Göran Bäckstrand, Starrgatan 59, 554 53 Jönköping
070-4313909
e-post: goran.backstrand@sv.se

Gruppledare
Anders Samuelsson, Studieg. 2A, 553 37 Jönköping
072-3988 84 20
e-post: anders.samuelsson@telia.com

Kommunalråd
Ann-Marie Nilsson, Vätterslundsg 12, 553 11 Jönköping
070-578 55 24
e-post: Ann-mari.nilsson@centerpartiet.se

Mullsjö
Sten Nilsson, Ljungg. 5, 565 32 Mullsjö
073-061 29 74
e-post: sten.gun@telia.com

Gruppledare
Gun Nilsson, Ljungg. 5, 565 32 Mullsjö
073-061 29 74
e-post: sten.gun@telia.com

Nässjö
Ann-Chatrin Gunnar, Givarpsvägen 9, 578 75 Flisby
0380-800 24, 070-644 47 84
e-post: ann-cathrin.gunnar@centerpartiet.se

Gruppledare och kommunalråd
Anders Karlsson, Norra Sandsjö Prästgård, 571 63 Bodafors
070-514 96 30
e-post: anders.karlsson@nassjo.se

Sävsjö
Karl-Gustav Svensson, Sanden, Lammhult
0472-260 183, 0472-575 022, 070-397 52 60
e-post: k.g.svensson@f.lrf.se

Gruppledare
Christer Sandström
e-post: christer.sandstrom@skogsstyrelsen.se

Tranås
Leif Andersson, Jönköpingsvägen 1, 573 92 Tranås
070-379 34 13
e-post: leif.andersson@centerpartiet.se

Gruppledare
Leif Andersson

Vaggeryd
Sverker Bernhardsson, Masmästareg. 4, 567 31 Vaggeryd
070-643 70 18
e-post s.bernhardsson@navnet.se

Gruppledare
Ulf Abrahamsson, Vaggeryds gård, Katrineberg, 567 91 Vaggeryd
070-605 52 84
e-post: ulf.abrahamsson@jrab.se

Vetlanda
Pia Lindell, Fifflekull 2, 574 91Vetlanda
070-930 11 17
e-post: pia.lindell@centerpartiet.se

Gruppledare och kommunalråd
Dan Ljungström, Alseda, 570 15 Holsbybrunn
070-629 71 74
e-post: dan.ljungstrom@vetlanda.se

Värnamo
Eva Eriksson, Bröttjestad Västergården 2, 330 10 Bredaryd
0370-841 34, 073-057 56 34
e-post: vastergarden2@hotmail.com

Gruppledare
Maria Johansson, Kyrkv. 23, 331 97 Värnamo
070-272 91 17

Kommunalråd
Hans-Göran Johansson, Maramö Södergård 1, 331 92 Värnamo
070-519 27 11
e-post: hans-goran.johansson@centerpartiet.se