Kalmar Län
Centerpartiet lokalt
  • / Förslag till valsedlar

Förslag till valsedlar

Bild

Förslag till landstingslistor & riksdagslista

för Centerpartiet i Kalmar län

Nomineringskommittén föreslår distriktsstämman den 7 oktober besluta om följande landstingslistor;

Landstinget

Valkrets 1, Västervik

  1. Christel Alvarsson, Björkö
  2. Bo Jonsson, Västervik
  3. Lena Svensson, Ankarsrum
  4. Fredrik Lindvall, Västervik
  5. Conny Tyrberg, Gladhammar
  6. Emma Johansson, Loftahammar
  7. Mats Hugosson, Gamleby
  8. Björn Lansman, Västervik
  9. Peter Heller, Verkebäck
  10. Linnéa Hegedis, Odensvi
  11. Adam Svensson, Ankarsrum
  12. Ingela Pettersson, Hallingeberg Valkrets 2, Hultsfred-Vimmerby

1

Leif Larsson, Vimmerby

 

2

Per-Inge Pettersson, Mörlunda

 

3

Anna-Karin Cederstrand Karlsson, Vimmerby

 

4

Alexander Steinvall Svensson, Virserum

5

Maja Danlid, Vimmerby

6

Maik Rohde, Virserum

 

7

Marcus Jonmyren, Vimmerby

 

8

Göte Eklund, Lönneberga

9

Eva Svensson, Frödinge

 

10

Ulf Borg, Silverdalen

 

11

Anna Svensson

 

12

Lars Sandberg, Djursdala

 

13

Curt Tyrberg, Frödinge

 

14

Erik Paulsson, Östantorp, VImmerby

 

15

Rein Soovik, Vimmerby

16

Dennis Lindström, Hökhult, Locknevi

 

17

Jimmy Alexandersson, Vimmerby

 

18

Bertil Carlsson, Långbrössle

 

 Valkrets 3, Mönsterås-Oskarshamn-Högsby

1 Roland Åkesson, Ålem

2 Anette Rogö, Bockara

3 Kerstin Karlström, Högsby

4 Elin Backenius, Mönsterås

5 Ingrid Brundin, Oskarshamn

6 Ingemar Svanström, Högsby

7 Sarah Johansson, Mönsterås

8 Maria Robertsson, Mönsterås

9 Khaled Al Aldee, Kristdala

10 Lars Magnusson, Mönsterås

11 Henning Håkansson, Mörtfors

12 Diana Axelsson-Olsson, Timmernabben

13 Andréas Jarlstråle, Figeholm

14 Elias Foghagen, Ålem

15 Ingela Jonzon, Figeholm

16 Olof Altner, Mönsterås

17 Mladen Letec, Oskarshamn

18 Ivar Andersson, Kristdala

19 Chanette Lindroth, Fårbo

  1. Valkrets 4, Nybro-Emmaboda-Torsås
  2. Christer Jonsson, Emmaboda
  3. Karin Helmersson, Orrefors
  4. Eva-Kristina Berg, Bergkvara
  5. Christina Davidson, Nybro
  6. Jenny Rydberg, Emmaboda
  7. Linda Eriksson, Gullabo
  8. Ing-Marie Gustafsson, Norra Sävsjö, Nybro
  9. Sten Bondesson, Gullabo
  10. Johan Jonsson, Algutsboda
  11. Isamel Alabdullah Sharot, Nybro
  12. Linda Johansson, Algutsboda
  13. Ing-Marie Rosé, Nybro
  14. Maria Karlsson, Bergkvara
  15. Göran Andersson, Algutsboö, Broakulla
  16. Albert Madebjörk, Sparkstorp, Nybro
  17. Emelie Sjöqvist, Nybro
  18. Jonas Fransson, Bergkvara
  19. Irene Nimenius, Broakulla
  1. Valkrets 5, Kalmar
  2. Ingegerd Petersson, Kalmar
  3. Bengt Thörnblad, Kalmar
  4. Per Skogberg, Långaström
  5. Jenny Svänero, Trekanten
  6. Ali Sayed, Hosseini, Kalmar
  7. Maj-Stin Alvarsson, Smedby
  8. Mikael Johansson, Trekanten
  9. Gudrun Augustsson, Rockneby
  10. Filip Qvarnström, Kalmar
  11. Ann-Christin Simonsson, Förlösa
  12. Anette Petersson, Moberg, Kalmar
  13. Ingbritt Rosander, Smedby
  14. Maria Larsson, Kalmar
  15. Ulf Lennartsson, Sävsjö, Påryd
  16. Patric Vadman, Kalmar
  17. Irene Madesen, Ekstrand, Kalmar
  1. Valkrets 6, Borgholm-Mörbylånga
  2. Ulrika Lindh, Runsten
  3. Roger Gustafsson, Gräsgård
  4. Stig Bertilsson, Alböke
  5. Annika Henell, Albrunna, Degerhamn
  6. Jessica Bergsjö, Borgholm
  7. Kjell Magnusson, Holmetorp, Färjestaden
  8. Eva Wahlgren, Löttorp
  9. Annika Olsson, Norra Kvinneby
  10. Tomas Zander, S:a Bäck, Färjestaden
  11. Hans Sabelström, Kärra, Degerhamn
  12. Staffan Larsson, Byxelkrok
  13. Anna-Lena Wilén, Gettlinge
  14. Peder Svensson, Runsten
  15. Marcus Johansson Persson, Färjestaden
  16. Mikael Larsson, Föra
  17. Josefina Norman, Färjestade


  1. Riksdagslistan

Nomineringskommittén föreslår distriktsstämman besluta om följande riksdagslista;

  1. Anders Åkesson, Kalmar, 59
  2. Ingela Nilsson Nachtweij, Vimmerby, 51
  3. Karin Helmersson, Nybro, 42
  4. Jaafar Al Jabiri, Kalmar, 22
  5. Åsa ”Felix” Everbrand, Mörbylånga, 55
  6. Stihna Johansson Evertsson, Högsby, 41
  7. Christel Alvarsson, Västervik, 49
  8. Christofer Johansson, Torsås, 37
  9. Henning Håkansson, Oskarshamn, 22
  10. Håkan Lundgren, Västervik, 63
  11. Lennart Svenzén, Kalmar, 46
  12. Emma Magnusson, Mönsterås, 43
  13. Christer Jonsson, Emmaboda, 58
  14. Johan Åhlund, Mörbylånga, 46
  15. Lars-Gunnar Hellström, Nybro, 62
  16. Eva Wahlgren, Borgholm, 57
  17. Lars Rosander, Hultsfred, 58
  18. Peter Karlsson, Vimmerby, 51
  19. Tommy Skoog, Oskarshamn, 60
  20. Jacqueline Doohan, Mönsterås, 49
  21. Håkan Algotsson, Torsås, 65
  22. Staffan Larsson, Borgholm, 62
  23. Alexander Steinvall, Hultsfred, 31
  24. Jenny Rydberg, Emmaboda, 41
  25. Ingemar Svanström, Högsby, 65
  26. Elias Foghagen, Mönsterås, 22
  27. Ingela Svensson, Västervik, 60
  28. Magnus Larsson, Oskarshamn, 35
  29. Ulrika Lindh, Borgholm, 42
  30. Linda Eriksson, Torsås, 44
  31. Håkan Västerslät, Kalmar, 43
  32. Niklas Banérsson, Emmaboda, 47
  33. Erik Ciardi, Kalmar, 44
  34. Anna Lundgren, Nybro, 34
  35. Jens Robertsson, Mönsterås, 48
  36. Ana-Emilia Klasson, Kalmar, 52
  37. Fredrik Lindvall, Västervik, 50
  38. Mladen Letic, Oskarshamn, 57
  39. Sven-Oskar Tornegård, Mörbylånga, 52
  40. Thomas Björklund, Oskarshamn, 60
  41. Erik Paulsson, Vimmerby, 38
  42. Jimmy Alexandersson, Vimmerby, 50
  43. Tomas Zander, Borgholm, 52
  44. Lars Wellin, Böda, 57
  45. Patric Vadman, Kalmar, 46