REGERINGEN MÅSTE BÖRJA TA ANSVAR

Regeringen måste börja ta ansvar

Ett av de första beslut regeringen tog efter valet 2022 var att pausa byggandet av dubbelspåret mellan Hässleholm och Lund, skriver Ulrika Heie och Niels Paarup Petersen, företrädare för Centerpartiet.

Torsten Elofsson och Cecilia Engström, riksdagsledamöter för Kristdemokraterna, är kritiska till den långsamma utbyggnaden av dubbelspåret mellan Hässleholm och Lund (Aktuella frågor 15/1). Vi håller med dem. Sträckan är en viktig passage för gods och resenärer – framförallt inom Skåne, men även till och från resten av Sverige.

Så varför går det så långsamt? Bland annat på grund av regeringen där Kristdemokraterna ingår. Ansvarig minister på landsbygds- och infrastrukturdepartementet är kristdemokraten Andreas Carlson.

Ett av de första beslut som Carlson och regeringen tog efter valet 2022 var att pausa byggandet av dubbelspåret mellan just Hässleholm och Lund. Trafikverket förbjöds till och med att fortsätta planera för bygge på sträckan. Det är detta beslut från regeringen som är den huvudsakliga primära orsaken till att sträckan nu planeras vara klar först 2045.

Torsten Elofsson och Cecilia Engström påpekar att för Skånes och Sveriges bästa bör regeringen och Trafikverket anamma en modell som ger förutsättningar för två nya järnvägsspår på sträckan Hässleholm-Lund, som kan vara i drift senast 2035. Men de två kristdemokraterna missar att det är deras eget partis politik, deras Tidö-regering, och deras minister som skapar problem för Skåne.

Och Henrik Gudmundsson och Anders Rolfsson, företrädare för LRF Skåne, har rätt i att de två kristdemokraterna missar markägarnas perspektiv (Aktuella frågor 24/1).

Men att järnväg kräver att ny mark tas i anspråk är givet. Och lika givet är det för oss att markägare ska involveras tidigt i processen. Vi vill dessutom att spåren läggs parallellt med befintliga spår där det går för att spara så mycket åkermark som möjligt.

Regeringen måste öka takten och säkerställa att infrastruktur i södra Sverige – järnväg och vägar – är redo för det ökade tryck som Fehmarn Bält-förbindelsen innebär när den öppnar efter år 2029.

De tillståndsprocesser som hindrar nödvändiga åtgärder måste bli kortare.

Även västkustbanan behöver utvecklas och dubbelspår bör byggas mellan Helsingborg C och Maria station, något som Trafikverket beslutade om 1992 men som fortfarande inte har blivit verklighet. Dubbelspår på hela Västkustbanan skulle innebära färre flaskhalsar, något som skulle utveckla stråket mellan Oslo, Göteborg och vidare ner till Malmö och Köpenhamn. Dubbelspår är avgörande för regionens utveckling.

Att regeringen valde att prioritera ner järnvägen i sin infrastrukturproposition från i höstas är under all kritik. Underhållet av järnväg ökar med endast 5 procent under den kommande tolvårsperioden. Underhållet för väg ökar med cirka tio gånger så mycket. Enligt Trafikverket betyder nedprioriteringen av järnväg att nästan hela behovet av underhåll är kvar.

Att regeringen väljer att prioritera ner järnvägen trots att alltfler vill resa med tåg och att det är ett hållbart transportsätt är skandal.

Underhållsskulden på svensk järnväg är 91 miljarder kronor, enligt Trafikverket.

Samarbetsprojektet Omtag svensk järnväg som startats av SJ, har kommit fram till att med regeringens politik växer underhållsskulden med 400 000 kronor för varje timme.

Att regeringen saknar ambitioner och engagemang för svensk järnväg kommer att kosta både Skåne och Sverige dyrt.

SKRIBENTERNA

Ulrika Heie (C), infrastrukturpolitisk talesperson och ordförande i riksdagens trafikutskott

Niels Paarup Petersen (C), riksdagsledamot för Malmö och utbildningspolitisk talesperson