Centerpartiet Eskilstuna satsar på barn, skolor och landsbygd!

På dagens kommunfullmäktige, onsdagen den 5 november, presenterade vi vår kompletterande årsplan för 2026 – med satsningar som stärker både staden och landsbygden.

Vi vill att alla barn, oavsett var de bor, ska få den bästa starten i livet.

Därför föreslog vi bland annat:

✅ 5 miljoner kronor till landsbygdsskolorna – för att små skolor ska kunna leva vidare och fortsätta vara hjärtat i sina bygder.

✅ 9 miljoner kronor för att minska klasstorlekar – särskilt på högstadiet så att varje elev får mer tid och stöd.

✅ 2 miljoner kronor för att stärka elevhälsan – för att fler elever ska må bra och lyckas i skolan.

Vi föreslog även medel till planering av trygghetsboenden så att våra äldre kan bo kvar i sina hembygder, till de föreningsdrivna badplatserna, till vägbelysning för ökad trygghet och tillgänglighet på våra vägar och i våra byar, samt vägbidrag för att säkra framkomlighet och underhåll på landsbygden.

För ett grönt, tryggt och företagsamt Eskilstuna. 🍀

Anders Nordin
Gruppledare i kommunfullmäktige
Centerpartiet Eskilstuna

Leena Kumpula
Ledamot i kommunfullmäktige
Centerpartiet Eskilstuna

Jonas Franzon
Ersättare i kommunfullmäktige
Centerpartiet Eskilstuna