Regionaktuellt v 12 2025

Veckobrev från Ewa-May Karlsson Centerpartiet Region Västerbotten.
En vecka som fått åtminstone mig att fundera på om det är vår eller vårvintern är till ända. Vid köksbord, i fikarum, i sociala och traditionella media har det handlat väldigt mycket om Region Västerbottens behov av att spara pengar inom hälso- och sjukvården.
Dessutom har vi debatten om att bojkotta eller inte bojkotta mataffärerna. Här har Centerpartiet med bland andra Helena Lindahl varit väldigt tydliga i att regeringen har ett stort ansvar att bidra till minskade matpriser.
SALAR
Jag har varit på styrelsemöte med SALAR International i veckan. Det är ett SKR-bolag som jobbar med projekt i länder som haft naturkatastrofer eller konflikter och behöver hjälp med att bygga upp demokrati eller infrastruktur och byggnader exempelvis reningsverk. Jag blev ordförande 2019 och bolaget har sedan dess ökat omsättningen från ca 80 miljoner per år till 2024 122 miljoner.
Det som hänt senaste mandatperioden är att biståndet från nationell nivå, dvs SIDA, har minskat. Vi ser också att det geografiska området som Sveriges bistånd ska gälla blir snävare och snävare. Idag jobbar SALAR också enbart i risk- eller högriskländer, vilket ställer nya och större krav på våra medarbetare.
År 2025 känns väldigt osäkert, både på grund av den globala oron och kring nationell finansiering. Vi har idag merparten av vår verksamhet i Ukraina och med krigssituationen där är det stora utmaningar. Jag hoppas på ett avslut på detta hemska krig och att SALAR International kan bidra till en väg framåt efter kriget som gynnar Ukraina som kan ge oss möjlighet att stötta med kunskap för att bygga en ny framtid för det ukrainska folket.
Gruppstyrelse
Torsdagen bjöd på möte med gruppstyrelsen, som planerade Centerpartiets arbete framåt i regionen. På vår dagordning fanns flera viktiga punkter. Förberedelser inför fullmäktige är en stående punkt, men denna gång var det besparingsuppdraget i hälso- och sjukvårdsnämnden som upptog den största delen av tiden. Bland förslagen till besparingar hittar vi flera av Centerpartiets hjärtefrågor, som Lycksele BB, Västerbottens hälsoundersökningar och tillgången till akutplatser vid sjukstugorna runt om i länet. Vi är oroade över vad besparingsförslagen kommer leda fram till, men är samtidigt väl medvetna om att det behöver till ordentliga åtgärder för att få en budget i balans. I slutändan handlar det om att alla invånare i Västerbotten ska ha nära tillgång till grundläggande trygghet och för att bibehålla det finns det arbetssätt som kan förändras och andra som verkligen behöver vara kvar. Det återstår att se om majoriteten klarar av att stå upp för de viktigaste pusselbitarna i vården.
Skellefteå nya vårdbyggnad
I förra veckan togs ett efterlängtat första spadtag för Skellefteå nya vårdbyggnad. På regionens hemsida beskrivs att Skellefteå sjukhus länge har varit i behov av nya och ändamålsenliga lokaler. Den nya vårdbyggnaden kommer att bli sex våningar hög och ha en yta på 40 000 kvadratmeter. Den kommer att rymma intensivvårdsavdelning, operations- och anestesienheter, vårdplatser för kirurgi, medicingeriatrik och ortopedi, akutmottagning, ambulanshall, sterilteknisk enhet, laboratoriemedicin och röntgen.
– Vi får möjlighet att effektivisera vår verksamhet och få ett bättre vårdflöde. Vi kommer att kunna genomföra fler operationer per dag och erbjuda fler patienter enkelrum när de är inlagda, säger Camilla Andersson, områdeschef för närsjukvården i Skellefteå i pressmeddelandet från Region Västerbotten.
Centerpartiets Carina Sundbom har efterfrågat en plan för var alla patienter ska parkera bilen när vårdflödet ökar och ombyggnationerna samt bygget av Norrbotniabanan äter upp befintliga parkeringsplatser. Frågan lämnades obesvarad på senaste regionfullmäktige och inför det första spadtaget saknas fortfarande svar.
Nästa vecka har regionstyrelsen arbetsutskott och Norra sjukvårdsregionförbundet sammanträde. Önskar er en trevlig helg!
Hälsningar
Ewa-May Karlsson