Västra Götaland Västra
Centerpartiet lokalt
  • / Nyheter
  • / Nomineringskommittens förslag till Regionlista

Nomineringskommittens förslag till Regionlista

Nomineringskommitténs främsta uppgift är att lämna förslag till de listor som vi tror kommer att ge Centerpartiet flest röster i valet. Till våran hjälp för att ta fram dessa listor har vi dels använt oss av medlemsomröstningen, intervjuer med kandidater, vi har tagit hänsyn till kön, etnicitet, ålder och erfarenhet och vi har vägt in den målgruppsanalys som Centerpartiet tagit fram till hjälp för ett framgångsrikt valarbete. Utöver det så är det sedan tidigare bestämt att alla elva kommuner ska vara representerade på de femton översta platserna på respektive lista.

Vi är medvetna om att vi med vårt förslag inte kommer att göra alla nöjda. Men vi har lagt fram det förslag som vi tror kommer att dra flest röster och bilda den bästa laguppställningen. Det har inte varit ett enkelt arbete dock är nomineringskommittén helt överens om det förslag som vi lägger fram.

Om du har frågor så får du gärna höra av dig till sammankallande i nomineringskommittén via mejl: julia.farjhage@centerpartiet.se

Här nedan presenteras först listan, och sen det totala antal poäng, samt antal 1:a, 2:a och 3:e platser som respektive kanidat fått i medlemsomröstningen.

Nomineringskommitténs förslag till regionlista för Västra Götalands läns västra

1 Aida Karimli, 34 år, Näringslivskoordinator, Ale
2 Maria Martini, 52 år, Hälsovetare, Mölndal
3 Jessika Loftbring, 33 år, Socionom, Ale
4 Thomas Pettersson, 51 år, Vattenforskare/professor, Alingsås
5 Julia Barske, 34 år, Säljare detaljhandel,Härryda
6 Lena Bjurström, 58 år, Kreatör, Kungälv
7 Maria Kornevik Jakobsson, 63 år, Kurator, Härryda
8 Anders Ådahl, 45 år, Teknisk doktor Energi oc h miljö, Mölndal
9 Anna Strand, 48 år, Enhetschef och projektledare, Partille
10 Carina Andersson, 51 år, Skolbibliotikarie/Lärare, Lilla Edet
11 Turan Aliyev, 34 år, Vakt, Partille
12 Linda-Maria Hermansson, 40 år, Kemiingenjör, Stenungsund
13 Robert Blomberg, 26 år, Dataingenjör, Lerum
14 Berit Gullbransson, 66 år, Civilingenjör, Öckerö
15 Ida Höglund, 34 år, Bolagsjurist,Partille
16 Lina Bodestad, 32 år, Leg. psykolog och egenföretagare, Ale
17 Ove Wiktorsson, 52 år, Snickare, Kungälv
18 Sara Janhäll, 51 år, Forskare, Mölndal
19 Staffan Albinsson, 65 år, Forskare, Alingsås
20 Patrik Renström, 62 år, Energiexpert, Kungälv
21 Fredrik Mossmark, 42 år, Teknikdoktor/hydrogeolog på SGU, Härryda
22 Ann-Charlotte Axelsson, 49 år, Lokalvårdare, Alingsås
23 Mikael Dockered,52 år,Fastighetstekniker, Lerum
24 Elisabeth Gårdbäck, 55 år, Civilingenjör, Mölndal
25 Eva Andersson, 58 år, Kommunalråd, Lerum
26 Claes Berlin, 67 år, Rymdingenjör, Lerum
27 Lennart Kristiansson, 72 år, Ekonom, Kungälv
28 Hans Hansson, Projektledare bygg, Kungälv
29 Torbjörn Gustafsson, 75 år, Redaktör/pensionär, Alingsås

Medlemsomröstning regionlistan

  

Antal poäng

1:a placeringar

2:a placeringar

3:e placeringar

1

Jessika Loftbring

456

6

7

11

2

Maria Kornevik Jakobsson

398

21

5

5

3

Aida Karimli

373

10

11

3

4

Julia Barske

331

5

13

4

5

Anna Strand

329

1

8

5

6

Maria Martini

323

11

7

3

7

Anders Ådahl

306

3

8

4

8

Thomas Petterson

292

6

5

7

9

Ida Höglund

284

2

6

7

10

Carina Andersson

270

6

1

8

11

Fredrik Mossmark

262

2

2

10

12

Lena Bjurström

261

5

5

5

13

Linda-Maria Hermansson

260

2

4

4

14

Ann-Charlott Axelsson

252

7

4

7

15

Robert Blomberg

246

4

2

8

16

Mikael Dockered

237

2

3

5

17

Ove Wiktorsson

237

5

6

3

18

Sara Janhäll

229

7

3

3

19

Elisabeth Gårdbäck

227

2

5

5

20

Berit Gullbransson

224

3

2

4

21

Patrik Renström

220

0

5

4

22

Staffan Albinsson

210

3

4

3

23

Eva Andersson

193

7

4

1

24

Claes Berlin

190

2

2

4

25

Lennart Kristansson

171

2

4

3

26

Turan Aliyev

142

2

1

2

27

Hans Hansson

107

0

2

2

28

Torbjörn Gustavsson

96

1

1

0

29

Lina Bodestad

91

2

2

1