NYHET

Frånvaro eller närvaro?
Inom Barn- och utbildningsnämnden har vi tre så kallade fadderberedningar, en för förskolan, en för grundskolan och en för gymnasiet. Alla politiker i nämnden ingår i en av beredningarna. Den här mandatperioden är jag ordförande i grundskolans fadderberedning. Tillsammans med skolformschef och verksamhetsutvecklare lägger vi en plan för minst två fadderberedningar per termin, tillfällen där vi kombinerar vår egen kompetensutveckling med besök i verkligheten. Av naturliga skäl har vi under pandemin haft digitala träffar men i torsdags träffades vi återigen fysiskt och valde då att besöka Västra skolan. Västra skolan har idag cirka 460 elever i årskurserna 7 – 9 och från att ha legat i malpåse är det idag en mycket attraktiv skola. Jag kan förstå det, här finns mycket energi och kraft och stort fokus på att varje enskild elev ska ha en bra och trygg skolresa.
Ofta tänker vi inte så mycket på vårt ordval men visst har det betydelse…
Temat för dagen var Problematisk skolfrånvaro och Västra skolan valdes utifrån att de format en modell att arbeta med närvaro, obs ej frånvaro, som gett goda resultat. Man arbetar med en pedagogisk modell som syftar till att skapa trygghet och studiero. En modell som bygger på samsyn, på förutsägbarhet, struktur och förväntningar och på ett teamwork kring alla elever. Enkla åtgärder, som till exempel att en ur personalen alltid står vid entrén och hälsar god morgon på alla elever. Lärarna möter eleverna vid dörren till klassrummet. På tavlan finns en tydlig planering av vad som ska ske under lektionen. Små saker kan tyckas men viktiga för att skapa trygghet och struktur.
Direkt när lektionen börjas noteras närvaro. Om någon elev inte kommer, tar mentorn kontakt med vårdnadshavaren. Vid frånvaro, t ex sjukdom, mer än två dagar, tas också kontakt med vårdnadshavaren. Man har satsat på en närvarosamordnare som sköter det dagliga närvaroarbetet, man har ett socialpedagogiskt team som arbetar med trygghet och närvaro. Man har ett elevhälsoteam som uppmärksammar elever med problemskapande frånvaro samt vidtar de åtgärder som krävs. Man har valt att satsa stora resurser på att ha närvarande elever och komma till rätta med vad som orsakar frånvaron. Varför? Självklart handlar det om skolans kärnuppdrag; att eleverna ska få behörighet till fortsatta studier men man ser också kopplingen till elevens psykiska mående och sociala liv. Ganska talande att flera ur personalen också nattvandrar och med detta också möter många av eleverna på deras fritid.
Självklarheter, enkelt att fixa, det är väl bara att kopiera kan man tycka. Men så enkelt är det inte, det handlar om ett starkt ledarskap, det handlar om att forma en gemensam plattform, att alla agerar konsekvent. En skola av Västras storlek är också en stor arbetsplats med många viljor. Det är också en arbetsplats med ”extern personal”, måltidspersonal, vaktmästare, städ som har sina ledaren inom Sektor Service. All heder åt rektor Kristian som drivit sin linje och lyckats, Västra skolan hör idag till de skolor i Falun som har absolut högst närvaro.
/Elisabeth Rooth Eriksson