NYHET

Vård för medborgarna och återhämtning för regionpersonalen säkrad i sommar
Semestermånaderna är en utmaning för alla regioner i landet. ”Verksamheterna har jobbat på jättebra med sin planering, såväl övergripande som på enheterna och vidtagit ett flertal åtgärder för att säkerställa att våra invånare får en god och säker vård i sommar,” säger vårt regionråd Sofia Jarl, Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande.
Region Dalarna kommer att ha ungefär lika många vårdplatser öppna i sommar som under föregående år. I år innebär det cirka 20 procent färre vårdplatser än normalt.
I Avesta och Ludvika ser bemanningssituationen bättre ut jämfört med föregående år, medan man på Falu lasarett kommer behöva viss uppbackning av andra verksamheter på medicin- och kirurgkliniken. Detsamma gäller för medicinkliniken och psykiatrin på Mora lasarett.
Åtgärder på olika nivåer har vidtagits och Region Dalarna har också ett tätt samarbete med länets kommuner. Som vanligt prioriteras den akuta sjukvården under sommarmånaderna och vid icke akuta besvär uppmanas människor att i första hand vända sig till 1177 och primärvården.
- Man ska förstås alltid vända sig till dessa instanser i första hand när det inte handlar om akuta besvär, men under sommarmånaderna är det extra viktigt, förklarar Sofia Jarl.
Regionens vårdcentraler och vårdappen Min Vård, som är regionens egen digitala vårdcentral, samt den digitala mottagningen Ung i Dalarna är samtliga öppna i sommar. De har dock reducerad verksamhet och samordnar vissa mottagningar för att erbjuda vård.
– Tillgängligheten är grundläggande i primärvården och ingen ska tveka att söka vård om man behöver det, säger Sofia och påminner också om att förnya recepten i god tid innan sommaren.
Samtliga medarbetare erbjuds fyra veckors sammanhållen sommarsemester under tre semesterperioder mellan veckorna 23-34.
– Hälso- och sjukvården har otroligt arbetsintensiva år bakom sig och många har arbetat otroligt hårt under pandemin och tagit ett enormt ansvar. Medarbeterna har verkligen varit helt fantastiska under den här tuffa tiden. I år behövs verkligen den här perioden av återhämtning och vila, säger Jarl.
Förutom att planerad vård får stå tillbaka under semesterperioden sker rekrytering av sommarvikarier och görs avrop av hyrpersonal. Det finns också ett sommarerbjudande till personalen att frivilligt flytta semester mot ersättning. För sjuksköterskor innebär det 15 000 kronor mer i lön per flyttad vecka, och för undersköterskor 9 000 kronor.
Ambulanssjukvården i Dalarna kommer under sommaren att minska sin verksamhet med en dagambulans på vardagar vilket ger 23 dagambulanser under sommaren, istället för 24.
– Ambulanser från andra stationer täcker upp vid behov, så medborgarna kan känna sig lika trygga som alltid även denna sommar, förklarar Sofia och avlutar med att påminna om att det under sommaren kommer att finnas begränsade möjligheter att vaccinera sig.
- Så passa på att boka din vaccinationstid via 1177 nu!