NYHET
.jpg)
Så vill vi förstärka cancervården i Dalarna
Cancervården i Dalarna hanteras idag med hjälp av onkologkonsulter från andra regioner. Det är inte hållbart.
Vi ser att vägen framåt för att förstärka cancervården i Dalarna handlar om:
- En länsövergripande onkologiverksamhet i Dalarna, ett team med en egen ledning
- Fördjupad samverkan och partnerskap med onkologkliniker i vår sjukvårdsregion
- Säkerställ kompetensutveckling inom området och brett för de som träffar patienterna oavsett vårdnivå
- Dalarna behöver vara i framkant vad gäller digital utrustning och utveckling
Bakgrund
Dalakirurgin har sedan 2018 genomgått ett stort förändringsarbete. Idag kan vi se att Dalakirurgin är en högpresterande verksamhet där de opererande klinikerna i Mora och Falun arbetar tillsammans för att ge bästa möjliga vård till patienterna. Produktionen har ökat och samarbetet fördjupats. Nu arbetar man med samma kö till operation och patienterna fördelas utifrån var utrymme finns och vilka operatörer som finns på plats. Ett utvecklingsområde som särskilt lyftes i arbetet var urologin, och idag kan vi konstatera att Dalaurologin är en väl fungerande verksamhet som verkar i partnerskap med den privata mottagningen i Borlänge som svarar för öppenvård.
I förändringsarbetet ”Dalakirurgin nu och 2028” väcktes också frågan om cancervården och hur den kan utvecklas i Dalarna som en viktig pusselbit för att förstärka kirurgin i Dalarna framåt. I slutrapporten för utvecklingsarbetet inom kurirgin går att läsa:
”Den långsiktiga utvecklingen för Onkologin i Dalarna fodrar nytänkande. Sörmland har en väl fungerande onkologisk verksamhet. Kan vi lära av dem? Eftersom det saknas onkologer nationellt är det inte troligt att en verksamhet i Dalarna kommer att gå att bemanna på ett traditionellt vis med utbildade onkologer lokalt verksamma i Mora och Falun. Nytänkande och användande av ny teknik kommer fodras för att i närtid kunna förändra situationen för patienter och medarbetare i Dalarna. Dalarna behöver tänka annorlunda för att bli en attraktiv samverkanspartner med någon av de befintliga onkologklinikerna. Den nya struktur som måste skapas behöver säkerligen arbeta utgående från partnerskapsprinciper med andra kliniker för att klara sitt uppdrag. Rätt hanterat borde ett vinna-vinna förhållande kunna skapas. Med Dalarnas invånare skulle t.ex. universitetsverksamheten i Örebro fördubbla sin patientbas för den onkologiska verksamheten på sin klinik.”
Patienterna behöver trygghet och tillit under hela resan
Ett partnerskap går per definition bortom det traditionella remissförfarandet. Det måste utgå från medborgare och patienters hela behov. Patienter utgår från att korrekt medicinsk behandling är en rättighet som ges alla, men saknar ofta integritet och respekt för sina individuella behov. Särskilt när man behöver vårdas och opereras på en annan ort än där man bor. Tillit och trygghet fodrar adekvat och korrekt information och ett mänskligt helhetsomhändertagande under hela vårdresan. Särskilt vid övergångar mellan olika sjukhus under vårdresan. Tillgänglighet till det bästa när det behövs, skall vara en självklarhet. Men lika viktigt är en tydlig hemvist för hela vårdresan, helst nära där man bor. De olika stationerna på resan måste kommunicera och samverka. För patienterna är det multiprofessionella teamet ännu viktigare när sjukdomen fodrar vård och åtgärder på flera sjukhus.
Det är där vi nu tar vid. Nu vill vi skrida till verket och ta nästa steg i utvecklingen för att stärka hälso- och sjukvården i Dalarna, och kunna utföra mer vård på hemmaplan istället för att skicka patienter till sjukhus utanför Dalarna.