Gå till innehåll

7. Stellan Johnsson

Rektor

Profilbild

 

Namn:Stellan Johnsson

Ålder: 53

Yrke: Skolledare

Ort: Gummarp

Intresse:Människor, samhällsfrågor och demokrati, historia och djur och natur

Ideella engagemang:

Just nu mest politik

Nuvarande politiska engagemang

Andre vice ordförande i fullmäktige

Politiken är till för människorna och framtiden- kommunen är till för medborgarna

Vår demokrati ifrågasatt, både i Sverige och utomlands, trots att den lagt grunden för både fred och välstånd. Och demokratin behöver ständigt vinnas och utvecklas. Det arbetet börjar i det lilla, på lokal nivå. Vår demokrati förutsätter insatta, lyssnande och ödmjuka politiker, men också nyfikna, kritiska och intresserade medborgare. Min övertygelse är att politiken och Centerpartiet har en viktig uppgift i att informera och involvera medborgarna i de viktigaste frågorna innan besluten fattas, men också att ta till sig av kritik och skapa intresse runt våra gemensamma frågor.

Men långt ifrån alla beslut ska fattas av politiker. Det är också mycket viktigt att låta människor bestämma själva eller ihop – allt är inte politik. Människors egen initiativkraft är en lika viktig grund för ett gott samhälle och därför är föreningar, frivilligorganisationer och eldsjälar viktiga att stötta från samhällets sida. Kommunen ska hjälpa föreningar och människor som skapar meningsfulla aktiviteter för medborgarna.

Slutligen behöver vi komma längre med klimat- och miljöfrågorna såväl lokalt som nationellt och globalt. Att lösa planetens behov samtidigt som vi ser till människornas behov är demokratins hittills största och svåraste utmaning. För mig är Centerpartiet garanten för att vi tar oss an den utmaningen och lämnar efter oss en fortfarande fantastisk planet, med demokrati, fred och välstånd till nästa generation.

 

Aktuellt

Kontakta

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress