
Möjligheter genom hela livet
Ett samhälle som håller ihop byggs genom gemenskap och sammanhang från en trygg barndom till ett aktivt åldrande.
Ett starkt Jönköpings län byggs genom hela livet. För Centerpartiet börjar det med familjecentralernas möjlighet att erbjuda trygghet, gemenskap och förebyggande åtgärder vid behov. Det fortsätter med en utbildning som ger framtidstro och valfrihet. Vi vet att utbildningsnivån i länet är lägre än riksgenomsnittet, särskilt i flera mindre kommuner och bland män. Detta är en risk vi tar på allvar. Vårt mål är likvärdiga möjligheter till utbildning i hela Jönköpings län. Här spelar länets utbildningsutbud från folkhögskolor, gymnasier och eftergymnasiala utbildningar en avgörande roll. Folkbildning och utbildning skapar framtidstro. När människor får kunskap, sammanhang och möjlighet att bidra växer både individen och samhället.
Centerpartiet vill stärka kopplingen mellan utbildning och arbetsliv, så att fler snabbare kan gå från studier till jobb och så att fler kan avsluta sin gymnasieutbildning i samverkan med näringslivet när så behövs. Detta kan ske till exempel genom ett utökat system för praktikplatser och lärande i arbete.
Arbetsmarknaden i Jönköpings län är stark men sårbar. Den är könssegregerad och beroende av fungerande pendling. Här är länstrafiken avgörande. När kollektivtrafiken gör det möjligt att pendla mellan kommuner till jobb, utbildning, nöje och gemenskap stärks både arbetsmarknaden och livskvaliteten. Centerpartiet vill se en länstrafik som binder ihop hela länet.
Genom hela livet ser vi vid sidan av sjukvården breda insatser för förebyggande hälsofrämjande arbete. Vi tror på hälsocentralernas viktiga arbete och vill stärka och utveckla dem ytterligare. Vi ser också stor potential i samverkan med civilsamhället för att skapa mötesplatser som har stor potential att minska oro, ensamhet och ge en känsla av sammanhang.
Ett livslångt perspektiv slutar inte vid pensionen. Antalet äldre ökar snabbt, och fler ska kunna leva ett aktivt, självständigt liv längre. Många vill och kan bidra med stor kraft i både arbetslivet och föreningslivet, det ska vi se som en möjlighet. Det kräver tillgänglig kollektivtrafik, ett levande förenings- och kulturliv i hela länet samt mötesplatser i både städer och på landsbygder. Detta är också viktigt för tillväxten i länets alla kommuner.
Centerpartiet vill:
- Säkerställa likvärdiga livschanser i hela Jönköpings län oavsett var man kommer ifrån eller väljer att bosätta sig, samt minska geografiska skillnader i utbildning, hälsa och tillgång till samhällsservice.
- Stärka familjecentraler och hälsocenter som nav för tidiga insatser i nära samverkan mellan region och kommun, där barn, unga och familjer kan få stöd i tid.
- Värna många vägar till studier och livslångt lärande genom starkare folkhögskolor och folkbildning som är tillgängliga i hela länet.
- Knyta utbildning och arbetsliv närmare varandra genom praktik, samverkan och bättre övergångar till arbete, så att fler snabbare kan etablera sig på arbetsmarknaden.
- Prioritera kollektivtrafiken i hela länet i både starka stråk och på landsbygden, med flexibla lösningar där linjetrafik inte räcker till – även på kvällar och helger.
- Införa mer rättvisa och flexibla biljettlösningar såsom personliga biljettzoner.
- Pröva efterfrågestyrd kollektivtrafik utan fast tidtabell eller bestämd rutt i tätorter som saknar stadstrafik eller på landsbygder.
- Göra det möjligt att leva ett aktivt och självständigt liv genom hela livet genom levande mötesplatser för alla åldrar, där vi tar tillvara äldres engagemang och prioriterar generationsöverskridande verksamheter.