Gå till innehåll

Alexandra Royal

Nr 2 på Centerpartiets kommunala lista inför valet

Jag heter Alexandra Royal och är toppkandidat för Centerpartiet i Örebro. För mig handlar politik i grunden om människor – om möjligheten att forma sitt eget liv, känna sig delaktig och få vara den man är.

Jag är lärare, mamma, döv och teckenspråkig och har under flera år haft förtroendet att vara kommunpolitiker i Örebro. I dag är jag bland annat vice ordförande i Kultur- och fritidsnämnden och ledamot i kommunfullmäktige. Mina olika erfarenheter har format både den jag är och den politiker jag vill vara. Jag vet hur stor skillnad tillgänglighet och delaktighet kan göra – och hur viktigt det är att människor får komma till sin rätt utifrån sina egna förutsättningar.

Mitt politiska engagemang växte fram ur en vilja att inte bara tycka och tänka, utan också vara med och påverka och förändra. Jag tror på människors kraft och på ett samhälle som ser möjligheter före begränsningar.

Profilbild

Jag kämpar för ett tryggt och grönt Örebro

Örebro kan mycket mer

Kultur, idrott och en meningsfull fritid ligger mig särskilt varmt om hjärtat. Ett rikt kulturliv, levande föreningar och mötesplatser skapar gemenskap, stärker demokratin och gör Örebro till en bättre plats att leva och växa upp på. Här har Kulturskolan en viktig roll. Jag vill att fler barn och unga ska få möjlighet att upptäcka musik, dans, teater och andra kulturformer – oavsett familjens ekonomi eller var i kommunen man bor.

Samma tanke gäller idrotten och föreningslivet. En meningsfull fritid kan ge både gemenskap, trygghet och en plats att höra hemma. Därför vill jag arbeta för att fler ska kunna delta och för att våra föreningar ska ha goda förutsättningar att fortsätta göra det fantastiska arbete de gör.

Jag vill bidra till ett öppet, grönt och företagsamt Örebro, där människor får växa och där olikheter ses som en styrka. Ett Örebro med mer frihet och fler möjligheter – men också med omtanke, gemenskap och plats för alla.

Jämställdhet och allas lika värde är en självklar grund för mitt politiska arbete. Alla människor ska ha samma möjligheter, rättigheter och frihet att forma sina liv. För mig räcker det inte att säga de orden. Politik handlar om att omsätta dem i praktiken och se till att vårt samhälle faktiskt är tillgängligt för alla.

Som döv och teckenspråkig bär jag också med mig erfarenheter som fortfarande är ovanliga i politiken. Jag vill stärka dövas och teckenspråkigas rätt till likvärdig tillgång till stöd, utbildning och arbetsliv – på riktigt, inte bara i teorin. Jag tror att politiken blir bättre när människor med olika erfarenheter finns med där besluten fattas.

Jag brinner också för företagande och entreprenörskap. Örebro behöver människor som vågar starta, utveckla och driva företag. Företagen skapar jobb, framtidstro och resurser till vår gemensamma välfärd. Kommunen ska vara en möjliggörare – inte ett hinder – för den som har en idé och vill förverkliga den.

Som politiker tror jag mycket på att lyssna. På människor som använder våra verksamheter, på föreningslivet, företagarna och dem som själva vet vilka hinder de möter i vardagen. Jag tror på samarbete, pragmatism och på att söka lösningar som faktiskt fungerar.

Jag vill bidra till ett öppet, grönt och företagsamt Örebro, där människor får växa och där olikheter ses som en styrka. Ett Örebro med mer frihet och fler möjligheter – men också med omtanke, gemenskap och plats för alla.

Det är därför jag är centerpartist. Och det är det Örebro jag vill fortsätta arbeta för.

 

Aktuellt

Kontakta

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress