Gå till innehåll

Ett demokratiskt Helsingborg

Det är tillsammans som vi skapar det Helsingborg som vi vill ha. Därför måste medborgarnas delaktighet stärkas, och för oss i Centerpartiet är demokrati och ett lyssnande, närvarande ledarskap en grund för ett samhälle som håller ihop.

Vi har genom åren sett tydliga exempel på att det finns ett demokratiskt glapp i vår kommun – där inte alla helsingborgare upplever att deras röst räknas eller att de har reella möjligheter att påverka kommunens utveckling. Det är en utmaning som måste tas på allvar.

Helsingborg behöver politiska företrädare som lyssnar mer, som är lyhörda för invånarnas vardag och som vågar ge helsingborgarna verkliga möjligheter att påverka viktiga beslut. Därför krävs att makt och inflytande kommer så nära de människor som berörs som möjligt, och att demokratin stärks i hela kommunen – i alla stadsdelar, i civilsamhället och tidigt i barns och ungas liv.

Genom ett tydligt demokratilyft, fler mötesplatser för dialog och ett systematiskt arbete för ökad delaktighet kan vi bygga ett ännu mer öppet, inkluderande och demokratiskt Helsingborg.

Centerpartiet vill

  • att Helsingborg aktivt arbetar för att minska det demokratiska glappet och öka valdeltagandet i alla delar av kommunen.
  • att kommunens val- och demokratinämnd återinförs.
  • att Helsingborgsförslag med över 100 röster alltid lyfts upp till politisk behandling med ett yttrande i ansvarig nämnd som första steg.
  • att demokrati lyfts som ett särskilt utvecklingsområde i Helsingborg genom ett uttalat demokratilyft.
  • att arbetet med medborgardialoger utvecklas.
  • att det skapas kontinuerliga kontaktytor och mötesplatser där medborgare och politiker kan mötas för
  • att det aktivt arbetas med att stärka de olika demokratiska krafterna i samhället som bygger broar till de personer och grupper i samhället som på ett eller annat sätt uppfattas stå utanför.
  • att samtliga förvaltningar i kommunen arbetar aktivt med att stärka demokratin genom exempelvis en högre grad av invånarinvolvering.
  • att civilsamhället och studieförbunden ges tillräckliga resurser för att nå fler i syfte att öka delaktigheten i det demokratiska arbetet med särskilt fokus på områden med lågt valdeltagande.
  • att kommunen arbetar riktat för att stärka elevdemokratin och barns möjlighet till inflytande i samhället.
  • att elevdemokratin stärks genom en riktad satsning på att utveckla elevråd och liknande efter varje skolas förutsättningar.
  • att Helsingborg ökar möjligheterna för ungdomars inflytande i kommunen, genom till exempel införandet av ett ungdomsfullmäktige.

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress