Avsiktsförklaringar – tydligare riktlinjer
Vi föreslog att kommunen ska ta fram tydliga riktlinjer för hur avsiktsförklaringar med externa aktörer hanteras, för att säkerställa transparens och kvalitet i besluten.
Utfall: Avslag
Motion 26/2 2026
Rutiner för avsiktsförklaring.
Efter att vi fått svar på vår interpellation står det klart att det i dag saknas tydliga riktlinjer för hur avsiktsförklaringar med externa aktörer ska hanteras. När det inte finns klara ramar för hur processen ska gå till finns det en uppenbar risk att besluten inte blir tillräckligt genomarbetade. Genom att införa tydliga riktlinjer säkerställer vi en mer robust beslutsprocess.
Därför föreslår vi i Centerpartiet följande:
- Att ge kommunstyrelsen får i uppdrag att ta fram och föreslå tydliga riktlinjer och kriterier för hur avsiktsförklaringar med externa aktörer ska hanteras.
- Att riktlinjerna ska reglera krav på bakgrundskontroller, risk- och konsekvensbedömning.
- Att riktlinjerna beslutas av kommunfullmäktige.
Centerpartiet Kävlinge
Johanna Laurell
Stina Larsson
Martin Båfält