NYHET

Centerkvinnorna samlas i Eskilstuna för ett jämställt totalförsvar
CENTERKVINNORNA. I helgen, 13–15 mars, samlas hundratals Centerkvinnor för förbundsstäma i Eskilstuna. På dagordningen står ny politik inför valet 2026 med ett tydligt fokus på ett starkt och jämställt totalförsvar.
Centerkvinnorna lyfter hur kvinnors roll i vård, omsorg och försörjningskedjor är ryggraden i det svenska totalförsvaret. Eftersom fyra av fem anställda i välfärden är kvinnor, bär de ett enormt ansvar för landets krisberedskap.
Därför måste jämställdhet och stark välfärd vara en självklar del av Sveriges totalförsvar.
– När vi pratar om Sveriges säkerhet måste vi också prata om välfärden. Kvinnor i vård, omsorg och försörjningskedjor håller samhället igång när det verkligen gäller. Ett starkt totalförsvar kräver att deras arbete värderas och prioriteras, säger Leena Kumpula, ordförande för Centerkvinnorna i Eskilstuna.
Under stämman föreslås också Eskilstunabon Leena Kumpula ta plats i Centerkvinnornas förbundsstyrelse, något som skulle stärka Sörmlands inflytande i den nationella politiken.
Kontakt
Leena Kumpula
Ordförande
Centerkvinnorna Eskilstuna
leena.kumpula@centerpartiet.se
073-500 88 05