NYHET

Nytt ledarskap behövs
"Vi kan inte vara nöjda - Katrineholm behöver ett nytt ledarskap", skriver Victoria Barrsäter (C) i ett svar i Katrineholms-Kuriren på Johan Söderbergs artikel.
Johan Söderberg skriver att han ser mycket att vara stolt över i Katrineholm. Det gör jag också. Här finns företagare som investerar, engagerade medarbetare i välfärden och ett fantastiskt föreningsliv bland annat.
Men Katrineholm kan bättre.
I Johans artikel återkommer ett ord: fortsätta. Fortsätta stärka skolan, bekämpa arbetslösheten och utveckla kommunen. Men efter mer än ett sekel med Socialdemokraterna vid makten, de senaste 16 åren i gemensamt styre med Moderaterna, behöver Katrineholm förnyelse.
När nästan var femte elev lämnar grundskolan utan gymnasiebehörighet och fyra av tio elever i årskurs sex inte når godkänt i alla ämnen, kan vi inte vara nöjda. Centerpartiet vill minska klasstorlekarna, få in fler behöriga lärare och fler vuxna i skolan och sätta större fokus på läsa, skriva och räkna i de första skolåren.
Fler måste också få arbete. Vi vill stärka bron mellan skola, näringsliv och kommun, utveckla fler YH-utbildningar och göra det enklare att starta och driva företag.
Och hela kommunen ska räknas. Björkvik, Julita, Sköldinge, Strångsjö, Valla och landsbygderna är inte ett bihang till staden. Service, skola, bostäder, kollektivtrafik och utvecklingsmöjligheter måste finnas i hela Katrineholm.
Det handlar inte om att säga att allt är dåligt. Det handlar om att inte nöja sig. Katrineholm behöver ett nytt ledarskap som sätter barnen först, skapar bättre förutsättningar för jobb och ser hela kommunen.
Vi tycker om Katrineholm, men vi är inte nöjda.
För Katrineholm kan mer.
Victoria Barrsäter (C)
Förstanamn i kommunvalet
(Artikeln har varit införd i Katrineholms-Kuriren 3 september 2026)