Gå till innehåll

NYHET

Stort grattis till näringslivet i Vingåkersbygden!

Vingåker toppar "Bästa Tillväxt" i Sörmland för tredje året i rad och nionde gången totalt i Synas ranking. Ett bevis på våra duktiga företgare, kommenterar gruppledare Robert Davidsson (C).

I årets upplaga av Bästa Tillväxt, som utses av kreditupplysningsföretaget Syna, toppar Vingåker i Sörmlands län för tredje året i rad och nionde gången totalt!

-Det är jättekul med den här utmärkelsen som återigen bevisar hur duktiga företagare vi har i Vingåkers kommun. Och givetvis ska vi som kommun jobbar vidare med frågor som kan stödja och underlätta för vårt näringsliv, säger Centerpartiets gruppledare Robert Davidsson.

Alla aktiebolag i kommunen som har ökat sin omsättning, nyanställt eller gått med vinst har bidragit till Vingåkers placering. I kommunen finns 15 företag som utmärker sig genom att uppfylla samtliga tre kriterier:

  • Andersson & Åbrink Entreprenad AB
  • AB Jacobssons Smide o Motor Aktiebolag
  • Betonggruppen i Vingåker AB
  • Emil Hansson Entreprenad AB
  • Hans Gustavssons åkeri i Vingåker AB
  • Provinsbutiken Aktiebolag
  • Rosendals Skog AB
  • Smacki AB
  • Willmi AB
  • Vingåkers Kommunfastigheter AB
  • Vingåkers Skogstransport AB

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress