Gå till innehåll

NYHET

Äldre kvinna på en bänk med en rullator.

De vingåkersbor som har rätt till färd­tjänst ska få det!

Viktigt för individen och viktigt för Vingåker som en landsbygds­kommun och en ålders­vänlig bygd.

I Vingåker liksom i andra delar av Sverige uppmärksammas färdtjänsten efter den nya praxis som utvecklats i landet.


-Självklart ska de vingåkersbor som har rätt till färdtjänst få det. Det är viktigt för individen och det är viktigt för Vingåker som en landsbygdskommun och en åldersvänlig bygd, uttrycker Caroline Blomberg som är Centerpartiets ledamot i socialnämnden.

Politikerna kommer fatta beslut

-Det är bra att nämndordförande Anna Gripenberg (M) nu dragit tillbaka delegationen för beslut om färdtjänst. Nu blir det vi politiker i socialutskottet som kommer fatta beslut om färdtjänst den närmsta tiden i stället för handläggarna i förvaltningen, tycker Caroline.

Riktlinjer ses över

-Jag har sedan en tid tillbaka undersökt frågan om hur färdtjänsten fungerar i vår kommun och jag har sedan tidigare ett möte inbokat med förvaltningen där jag ska få mer detaljerad information om hur handläggning och bedömning går till i just Vingåker. Jag har även lämnat ett ordförandeuppdrag till förvaltningen att se över riktlinjerna för färdtjänst i kommunen, berättar Anna Gripenberg.

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress