Gå till innehåll

NYHET

Vingåkersån med stenlagda kanter. I bilden syns även en bro.

Gediget arbete inom energi- och klimatområdet

Robert Davidsson (C) beskriver ett omfattande arbete de senaste åren som bland annat bidragit till att Vingåker klättrat inte mindre än 107 placeringar i kommunrankingen.

Trots de senaste årens tuffa ekonomiska läge har massor skett inom energi- och klimatområdet i Vingåkersbygden. Det bekräftar inte minst 2025 års kommunranking där Vingåker klättrat hela 107 placeringar.

Via Energikontoret i Mälardalen har vi nu en aktiv energi- och klimatrådgivning med bra tillgänglighet för invånare, näringsliv och föreningar.

Jättearbetet med att stabilisera Vingåkersån är klart med mångmiljonstöd från Myndigheten för civilt försvar.

Tillsammans med andra kommuner, länsstyrelser, universitet och organisationer runt sjön har vi startat Hjälmarsamarbetet som arbetar med en mängd projekt inom energi, klimat och hållbar vattenanvändning. Åtgärder för klimatanpassning och minskade översvämningsrisker, miljögifter, mikroföroreningar, PFAS och övergödning, utveckling av hållbar vattenanvändning och vattenresiliens, kunskapsuppbyggnad och miljöövervakning, samverkan för klimatneutralitet och social hållbarhet i Hjälmarlandskapet, utveckling av nya tekniker för rening och hållbar samhällsplanering, med gemensamma strategier över kommun- och länsgränser är några av de frågor vi jobbar med i organisationen.

Vingåkers kommun har tagit fram nya eller förnyat många viktiga dokument som exempelvis energiplan, avfallsplan, vattentjänstplan och inte minst en helt ny översiktsplan som alla behandlar energi- och klimatområdet och ligger till grund för kommunens prioriteringar och arbete.

Vi jobbar med ett projekt för återvätning av skogsmark, en dagvattenutredning för Lindberga by i Österåker pågår och en stor dagvattenutredning ska snart starta för att kunna planera kommande åtgärder för hela södra sidan i Vingåkers centralort.

Till hösten införs fastighetsnära insamling och samverkan med stiftelsen Håll Sverige rent, med bland annat de årliga skräpplockardagarna har intensifierats de senaste åren.

Inom transportområdet har vi möjliggjort för snabbladdare på parkeringen vid ICA, minskat mattransporter för måltidsverksamheten, minskat resor för utbildningar och konferenser och erbjuder så kallade förmånscyklar till personalen.

Det är ett gediget arbete som är gjort och som pågår. Svammel från ett okunnigt S-märkt oppositionsråd löser inte våra energi- och klimatfrågor, det är bara ett tydligt politiskt ledarskap, prioriteringar och hårt arbete som åstadkommer något konkret.

Robert Davidsson (C), ordförande i samhällsbyggnadsnämnden

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress