NYHET

Rehabiliteringen i Region Stockholm stärks med 30 miljoner
Mot bakgrund av den tuffa ekonomiska situationen i vårdval Primärvårdsrehabilitering beslutade Primärvårdsnämnden den 25 september om att tillfälligt höja ersättningen med totalt cirka 30 miljoner kronor under 2024.
I Vårdval Primärvårdsrehabilitering verkar i dagsläget 72 vårdgivare runtom i regionen som inte har fått någon direkt höjd uppräkning på 12 år.
- Vi har hamnat i en situation där vårdgivarna har sprungit snabbare och snabbare under många år och bokat in allt kortare men fler besök med sina patienter för att hålla sig flytande. För att kunna ge en god vård behöver vårdgivarna få rimligt betalt per besök. Det här blir ett sätt att delvis kompensera vårdgivarna i vårdvalet i år i väntan på ett nytt avtal, säger Christine Lorne (C), primärvårdsregionråd och tillägger:
- Vår bedömning är att det här är pengar som måste ut i verksamheterna så fort som möjligt för att upprätthålla kvaliteten i vården och säkerställa att vården inte avvecklas där den behövs som mest.
Just nu pågår en översyn av ersättningen till vårdvalet inför nästa år, men i och med tillskottet på 30 miljoner, som kommer från sektorsbidraget, kommer ersättningarna nu tillfälligt att höjas med 113 kronor per besök för åldersgrupperna 65+ och 0–17 år.
- Det här är åldersgrupper som vi, och vårdprofessionen som arbetar i vårdvalet, ser behöver få ta lite extra besökstid. Då måste vi se till att vårdgivarnas ersättning täcker upp för det, så att personalen ska få en dräglig arbetsmiljö. Nu är det viktigt att vårdgivarna också tar ansvar för att se till att varje vårdbesök är motiverat, säger Christine Lorne (C).
Dessutom beslutades att förvaltningen ska se över hur vården i socioekonomiskt utsatta områden och perifera lägen kan underlättas.