NYHET

Centerpartiet vill utveckla kommundelsnämnderna på landsbygden - Moderaterna vill avveckla.
Centerpartiet i Södertälje har alltid varit förespråkare för kommundelsnämnder. Särskilt vad gäller våra landsbygder – Järna, Hölö-Mörkö, Vårdinge-Mölnbo och Enhörna. När de infördes fick plötsligt landsbygderna en starkare röst i Södertälje kommun, en röst som har blivit allt viktigare.
Det finns många fördelar. Lokalt närvarande politiker – nära invånarna och de faktiska behoven och möjligheterna till utveckling – med en direkt påverkan på kommunens arbete, inte minst investeringar och bygglov och detaljplanefrågor. Detta är helt väsentligt för utvecklingen av hela Södertälje kommun.
Men kommundelarna är satta under hot. I en opinionsundersökning av Demoskop, beställd av Moderaterna i Södertälje, ställs frågan om kommundelsnämnderna ska avvecklas. Något vi i Centerpartiet Södertälje starkt motsätter oss, den lokala möjligheten till påverkan är mycket betydelsefull.
Som lök på laxen har den politiska majoriteten i Södertälje – där Moderaterna sitter med Socialdemokraterna och Miljöpartiet – tidigare i år beställt en utredning om den politiska organisationen i kommunen som även den ställer sig negativ till kommundelarna.
För Centerpartiet i Södertäje är den lokala demokratin och drivkraften mycket viktig, naturligtvis är vi som bor där grunden i det arbetet men kommundelsnämnderna med närvarande politiker är mycket viktiga för att lyckas.
Vi ser inte att vi hade fått den utveckling vi har i kommundelarna utan kommundelsnämnder, med idrottshallar, utbyggda skolor, lekparker och gång- och cykelvägar och mycket mer.
I Järna finns flera exempel som Torget med lekplats, nya Futurum, två ishallar, konstgräsplan, Järnafestivaler, matkluster, ny park vid Enegärdet är på gång! Enligt Centerpartiet behövs både en ny idrottshall och en simhall i Järna.
I Hölö-Mörkö är de tydligaste exemplen när Hölöskolan blev F–9-skola, nya idrottshallen efter långt och envist arbete byggdes, konstgräsplan och nu senast den nya lekparken som vi i Centerpartiet Södertälje vill ska bli en del av en kraftigt upprustad entré till Hölö med en våtmark. Här krävs det även politiskt arbete och engagemang för att få till nya bostäder och öka underlaget för service, kollektivtrafik (tågstopp i Hölö) och barn till skolan.
I Mölnbo sker en spännande utveckling där samhället ska växa på Långbro gårds mark och i gamla Anticimex där ett kulturcentrum växer fram. Det som saknas nu, är den politiska viljan i centrala Södertälje att bygga ett efterlängtat Vård- och omsorgsboende en fråga som Centerpartiet driver och där kommundelsnämnden är en viktig röst.
I Enhörna saknas det bostäder till de som vill flytta hit och nödvändig infrastruktur som va-lösningar. Äntligen byggs Vallaskolan ut till en F–9-skola – det är välkommet efter många års politiskt arbete.
Landsbygderna behöver utvecklas inte avvecklas, då behövs kommundelsnämnderna.
Södertälje kan mer.
Robil Haidari (C)
Enhörna kommundelsnämnd
Tina Karlsson (C)
Järna kommundelsnämnd
Per-Anders Fritshammar (C)
Järna kommundelsnämnd
Christina Fritshammar (C)
Vårdinge-Mölnbo kommundelsnämnd
Linda Chalkias (C)
Hölö-Mörkö kommundelsnämnd
Tage Gripenstam (C)
gruppledare