Gå till innehåll

Abir Tasci #6

Jurist, 49 år, Södertälje. Ersättare i arbets- och näringslivsnämnden

Profilbild

Att jag valt Centerpartiet i Södertälje beror på att partiet har en balanserad politik där alla människor, oavsett ursprung, ses som en tillgång och där "invandrare" inte sätt i centrum av alla samhällsproblem.

Jag är jurist och har lång erfarenhet av att arbeta inom domstolsväsendet. I dag arbetar jag på rättsavdelningen på Polismyndigheten som rättslig expert med fokus dataskydd främst inom området biometri men även med AI och har varit expert i flera statliga rättsutredningar.

Jag bor i Ritorp har man och tre barn. Jag har varit engagerad i Assyriska kulturföreningen, varit med och arrangerat kulturfestival två år i rad som ett led i att förbättra bilden av staden samt jobbat för etablering av Grafikens hus i staden. Vi är också engagerade fotbollsföräldrar.

Frågor som engagerar mig:

  • Integritetsfrågor, fri- och rättigheter samt rättssäkerhetsfrågor
  • Värnande om miljön är naturligtvis viktigt.
  • Jobba för att förbättra bilden av Södertälje, t ex med kulturfestivaler.
  • Kultur- och föreningslivet är mycket viktigt för mig.

Aktuellt

Kontakta

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress