NYHET

Ursvik
Ursvik består av två stadsdelar: Lilla Ursvik, som med egnahemsrörelsen började växa fram under tidigt 1900-tal, och Stora Ursvik, en av Sundbybergs nyaste stadsdelar som vuxit fram under 2000-talet. Samtidigt bär området på en av kommunens äldsta och mest fascinerande historier. Det är en historia som fortfarande är synlig på många platser runt om i Ursvik.
Människor har vistats här i omkring 2 500 år, vilket bland annat märks genom den offersten från bronsåldern som finns i Kymlinge. Även platsen där Stora Ursviks gård ligger har varit bebodd i många hundra år. Den nuvarande mangårdsbyggnaden uppfördes 1873 på grunden till en äldre gård, och det har funnits en gård på platsen åtminstone sedan 1500-talet.
Stora Ursviks gård är ett av de tydligaste uttrycken för Ursviks historia. Nu inleds äntligen den efterlängtade upprustningen av den kulturhistoriskt värdefulla byggnaden, som också är skyddad i detaljplanen. Som ett första steg ska fasadern målas om och fönstren renoveras. För Centerpartiet är det självklart att bevara gården som en del av Ursviks kulturarv. När upprustningen av utsidan är klar vill vi också ge platsen ett nytt liv genom att hitta en långsiktigt hållbar användning för byggnaden och trädgården. Vårt mål är att gården åter ska bli en levande mötesplats för människor i Ursvik.
På 1500-talet ägdes stora delar av Ursvik av Gabriel Kristiernsson Oxenstierna, farfar till Axel Oxenstierna. Hans namn lever kvar genom Oxenstiernas allé. Genom området löper också Enköpingsvägen, den gamla landsvägen västerut från Stockholm, som under århundraden har trafikerats av kungar, soldater, handelsmän och resande. Vid korsningen mellan Gamla Enköpingsvägen och Milstensvägen står fortfarande den milsten som restes 1773 och markerar en mil till Stockholm.
Ursviks historia har också en stark militärhistorisk prägel. Under 1900-talet användes Stora Ursvik och Kymlinge som militära övningsområden, och här bedrevs även forskning och försöksverksamhet. På 1960-talet hade FOA ett plutoniumlaboratorium i Ursvik där avancerade experiment med plutonium genomfördes som en del av det svenska kärnvapenprogrammet. Om riksdag och regering hade beslutat att Sverige skulle skaffa egna kärnvapen hade en viktig del av forskningen och utvecklingsarbetet haft sin utgångspunkt i Ursvik.
I den norra delen av Ursvik ligger det tidigare militärområdet Milot. Flera av de gamla byggnaderna finns kvar, där den största, Hus 77 i militär terminologi, har fått ett nytt liv som aktivitetshus med gymnastiksal och hallar för idrott och fritidsaktiviteter. I stället för att vara en barriär vill vi att området ska upplevas som en port till naturen, eftersom just närheten till naturen är en av Ursviks största tillgångar. Kymlinge och Igelbäckens naturreservat är en ovärderlig resurs för både människor och djur: en plats för friluftsliv, rekreation och biologisk mångfald.
Från bronsålderns offerplatser och de gamla gårdarna, via Gustav Vasas och Gustav III:s tid, det kalla kriget och egnahemsrörelsen, till dagens snabbt växande stadsdel bär Ursvik på ett ovanligt rikt kulturarv. Historien fortsätter att skriva nya kapitel i en stadsdel som förenar natur, historia och framtidstro.

Aktivitetshuset Milot
Vi bygger gemenskap i Ursvik
Ursvik växer snabbt och då måste också mötesplatserna växa i takt med stadsdelen. Ett starkt lokalsamhälle byggs inte bara av kommunen. Det byggs också av engagerade människor, föreningar och företagare som tar ansvar för sin stadsdel.
Därför vill vi bygga ett fritids- och föreningscenter vid Ursviks idrottsplats, där fritidsgård, föreningsliv och andra verksamheter samlas i gemensamma lokaler nära idrotten och motionsområdet. Här vill vi skapa en levande mötesplats med plats för det lokala föreningslivet, där barn och unga får växa, utvecklas, hitta gemenskap och känna tillhörighet.
Centerpartiet tog initiativ till det visionsarbete som pågår för det tidigare militärområdet Milot i norra Ursvik. Visionen börjar redan ta form. Aktivitetshuset Milot har blivit en viktig mötesplats för idrott och föreningsliv, och under hösten 2026 byggs nya omklädningsrum och duschar. De senaste åren har vi också utvecklat området med en mountainbikebana och en discgolfbana. Samtidigt lägger ideella krafter varje vinter ner ett stort arbete för att hålla konstsnöspåret öppet.
På längre sikt vill vi fortsätta utveckla Milot med kultur-, idrotts- och fritidsaktiviteter, men också göra det möjligt att bygga bostäder som skapar mer liv och rörelse under dygnets alla timmar. Vår vision är att Milot ska bli en port till naturen och en levande del av Ursvik där människor bor, möts och har nära till gröna miljöer och fritidsaktiviteter.
Nu står Kulturhuset i Ursvik färdigt. Det är en fantastisk mötesplats med bibliotek, dansstudio, black box, ateljéer och lokaler för föreningslivet. Vi vill också skapa nya sportytor i Ursvik. Därför pågår nu arbetet med den nya 7 mot 7-fotbollsplanen intill Kvarnkullen. För många barn och familjer i Stora Ursvik innebär det att både kulturaktiviteter och fotbollsträningen kommer betydligt närmare hemmet.

Samtidigt växer också det lokala näringslivet. Fler restauranger, kaféer och andra verksamheter gör Ursvik mer levande och skapar nya naturliga mötesplatser. Lokala företagare ska ha goda förutsättningar att växa tillsammans med stadsdelen. Därför vill vi också bjuda in till återkommande företagarträffar i Ursvik.
Ursvik kommer att fortsätta växa under hela 2030-talet. Just nu pågår detaljplaneringen för det nya kvarter som ska växa fram mittemot Ursviks torg, med hundratals bostäder och en större livsmedelsbutik. Samma detaljplan gör det också möjligt att anlägga en bullervall som minskar trafikbullret från Ulvsundaleden. Samtidigt fortsätter planeringen för fler bostäder i både norra och södra Ursvik. En viktig del av den fortsatta utvecklingen är också en ny kommunal högstadieskola i Stora Ursvik. Människor från hela Sverige och världen har valt att göra Ursvik till sitt hem. Vår ambition är att Ursvik ska fortsätta växa med fler mötesplatser där människor lär känna varandra och blir en del av lokalsamhället. Det är så vi bygger gemenskap och ett tryggare Ursvik.
Centerpartiet vill
- Bygga ett fritids- och föreningscenter vid Ursviks IP med lokaler där fritidsgård, föreningsliv och andra verksamheter kan samlas.
- Fortsätta utveckla Milot med fler möjligheter till idrott, kultur, friluftsliv och aktiviteter året runt.
- Bygga den nya 7 mot 7-fotbollsplanen vid Kvarnkullen.
- Renovera Stora Ursviks gård och ge den en långsiktigt hållbar användning.
Stärka näringslivet i Ursvik med lokala näringslivsträffar. - Bygga en kommunal högstadieskola i västra delen av Ursvik.
Lika parkeringsvillkor för alla
Politik handlar om att fatta beslut utifrån den kunskap och de förutsättningar som finns. Men också om att lyssna och våga ompröva när verkligheten förändras.
År 2017 antog Sundbyberg sitt första mobilitetsprogram, som Centerpartiet var med och drev fram. Året därpå tog vi fram nya riktlinjer för parkering. Grundtanken var att den som bygger nya bostäder också skulle ordna tillräckligt med parkeringsplatser för bilar och cyklar. Därför skulle boende i de nya bostäderna inte omfattas av boendeparkering. På så sätt kunde mer av stadens mark användas till gemensamma ytor som parker, lekplatser och grönska.
Beslutet byggde också på att det fanns tillräckligt med garageplatser och att Ursvik skulle få en väl utbyggd kollektivtrafik. När det första spadtaget för tvärbanan togs 2019 lovade dåvarande trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) trafikstart före valet 2022. Så blev det inte. Tvärbanan är ännu inte trafikstartad och många Ursviksbor saknar både garageplats och möjlighet till boendeparkering. Vissa hushåll får därför högre parkeringskostnader. Reglerna har fått motsatt effekt när människor tar bilen till arbetet i stället för att resa kollektivt eller cykla för att slippa höga parkeringskostnader hemma. Det leder till fler bilresor och större utsläpp vilket är dåligt för både miljön och klimatet och försvårar samtidigt hållbara resvanor.
”Det viktigaste för mig när vi tog fram de nya reglerna var att säkerställa allas rätt till god mobilitet och att stärka förutsättningarna för hållbara resor. När verkligheten inte blev som vi hade tänkt måste vi i politiken vara beredda att ändra tidigare beslut. Efter flera möten med Ursviksbor vill därför jag och Centerpartiet ge alla som bor i flerfamiljshus möjlighet till boendeparkering”, säger Stefan Bergström.

Stora Ursvik
Nu lyssnar vi på de boende i Ursvik och Brotorp
Enköpingsvägen påverkar vardagen för många som bor i Ursvik och Brotorp. Efter två allvarliga trafikolyckor 2021 inleddes arbetet med att göra vägen säkrare. Vårt mål var att minska genomfartstrafiken, förbättra trafiksäkerheten och skapa bättre förutsättningar för kollektivtrafiken.
”Som dåvarande ordförande i stadsmiljönämnden drev jag på för att minska genomfartstrafiken, buller och utsläpp samt för att förbättra trafiksäkerheten. Bussfilerna har möjliggjort nya busslinjer, men vi behöver fortfarande arbeta aktivt för att minska genomfartstrafiken och förbättra trafiksäkerheten”, säger Stefan Bergström.
Centerpartiet tror inte att en återgång till två körfält i varje riktning är rätt väg. Nordvästra Stockholm växer snabbt och genomfartstrafiken skulle sannolikt öka, med mer buller, större utsläpp och sämre trafiksäkerhet som följd.
En sak borde vi däremot ha gjort annorlunda. Vi borde ha börjat med att lyssna mer på de boende i Ursvik och Brotorp. Det vill vi ändra på. Deras erfarenheter är viktiga för att bättre förstå hur vägen fungerar i vardagen och dialogen ger oss också möjlighet att förklara de avvägningar som krävs för att uppnå uppsatta mål.
Centerpartiet vill
- Lyssna på de boende i Ursvik och Brotorp i det fortsatta arbetet med Enköpingsvägen så att vi når målen om minskad genomfartstrafik, förbättrad trafiksäkerhet och attraktiv kollektivtrafik.
- Öppna en ny infart till Coop och utreda möjligheten till en gång- och cykelbro. Det ger en bättre trafiklösning och förbättrar trafikmiljön på gator i Hallonbergen.
- Samverka med Solna om Enköpingsvägen, så att den får en sammanhållen utformning i båda kommunerna.
