Gå till innehåll

Anna Edward

Kandidat till Kommunfullmäktige

Profilbild

Det här tror jag på

Vaxholm ska fortsätta vara en unik skärgårdskommun med en tydlig egen identitet. Vi ska värna det som gör Vaxholm speciellt samtidigt som vi utvecklar kommunen för framtiden.

Jag vill bidra till ett starkare företagsklimat där fler företag kan växa och nya idéer får utrymme. Ett levande näringsliv skapar arbetstillfällen, stärker den lokala servicen och ger kommunen bättre förutsättningar att utvecklas.

Jag tror på att Vaxholms ska stötta nya idéer för att utveckla arbetstillfällen på hemorten.

Jag tror också på att Vaxholm ska vara en del av en större omvärld. Genom internationella samarbeten, nya perspektiv och ett öppet förhållningssätt kan vi skapa fler möjligheter för både invånare och för företag. Skärgården är en av våra största tillgångar. Jag vill utveckla möjligheterna att leva, arbeta här året runt, samtidigt som vi tar ansvar för den miljö som gör Vaxholm unikt.

Vem är jag?

Jag har bott på Resarö i över 30 år. Här har min familj och jag byggt vårt liv, och våra två barn fick en trygg och fin uppväxt i en miljö där människor och djur samspelar på ett naturligt sätt. Jag gillar djur, natur och vatten.

Till vardags driver jag ett konsultföretag med fokus på ledarskap och organisationsutveckling. Genom mitt arbete samarbetar jag med personer i olika länder. Jag engagerar mig i Vaxholm därför att jag vill bidra till att kommunen fortsätter vara en attraktiv plats att leva och driva företag i – både idag och för kommande generationer.

Aktuellt

Kontakta

Prenumerera på
Centerpartiets nyhetsbrev!

Max 400 tecken
Max 400 tecken
Obligatorisk Ogiltig e-postadress