Therese Sonesson
# 10. Socionom från Södra Ny

Ett starkt Säffle bygger vi tillsammans - genom engagemang, ansvar och framtidstro
Jag heter Therese Sonesson och jag bor i Södra Ny. För två år sedan flyttade jag, tillsammans med min familj, hem till Säffle från Manhattan i New York. Efter mer än 20 år på olika platser i Sverige och världen känns det väldigt bra att vara tillbaka hemma i Säffle, nära den gård där jag växte upp.
Jag är socionom med en master i socialt arbete. Genom mitt yrkesliv har jag alltid jobbat för att främja levnadsvillkoren för några av de mest utsatta människorna i vårt samhälle. Jag drivs av övertygelsen att alla har rätt att leva sitt bästa liv.
På fritiden tycker jag om att umgås med familj och vänner. Jag trivs i trädgården, i skogen och vid Vänern. Jag älskar livet på landet!
Sedan våren 2025 är jag ersättare i barn- och utbildningsnämnden, ett uppdrag som jag är både stolt över och engagerad i.
Varför engagerar jag mig politiskt?
Jag engagerar mig politiskt för att jag tror på Säffle och på människorna som bor här. Jag vill vara med och skapa en kommun där både dagens och morgondagens invånare trivs och mår bra.
Jag är övertygad om att ett starkt samhälle byggs av människor som bryr sig och väljer att engagera sig. Därför vill jag vara med och ta ansvar och bidra till kloka beslut som påverkar och utvecklar vår kommun.
Vad vill jag arbeta för i Säffle?
Jag vill arbeta för en trygg, inkluderande och kunskapsfokuserad skola där varje barn blir sett och får möjlighet att lyckas. Alla barn har rätt till en trygg skolgång med hög kvalitet, oavsett var i landet eller var i kommunen de bor.
Jag brinner särskilt för att bevara och utveckla våra landsbygdsskolor. De skapar trygghet och närhet för barnen, samtidigt som de är en viktig förutsättning för en levande landsbygd.
För mig är det viktigt att man ska kunna bo, arbeta och leva ett gott liv i hela kommunen.