NYHET

Regionaktuellt v 6 2026
Veckobrev från Ewa-May Karlsson Centerpartiet Region Västerbotten.
Kylan har verkligen tagit sitt grepp om oss i Västerbotten. Förhoppningsvis är det sista rejäla köldknäppen innan vi får börja njuta av vårvintern. I veckan har jag tjänstgjort på mitt livs första kyrkoråd, en intressant ny upplevelse.
Kommundagarna
Förra helgen var jag i Västerås och hann med förtroenderåd, kommundagar och toppkandidatutbildning. Det var riktigt bra stämning och ett bra tillfälle för centersverige att ladda upp för valrörelse. De senaste gångerna vi har träffats nationellt har det handlat mycket om partiledarval. Nu fick det äntligen handla om att höja engagemanget in för valet. Det är viktiga val vi har framför oss och det allra viktigaste är att vi får varenda kandidat och medlem att engagera sig. Utsläppen ska ner, de som jobbar ska bli fler, då kan välfärden få mer. Har du bestämt dig för hur du ska engagera dig?
Utbildningsdag med regionkandidaterna
Måndagen inledde veckan med kandidatutbildning för valbara kandidater och nuvarande förtroendevalda ledamöter och första ersättare i regionfullmäktige. Vi uppdaterade oss på hur arbetet sett ut i regiongruppen sedan förra valet och vilka tankar vi tar med oss in i valrörelsen 2026. Före lunch passade vi på att träffa väljare runt sjukhusområdet i Umeå i det fina och kalla vädret. Olika frågor var intressanta, till exempel parkeringskrångel och Chat Control. Dagen avslutades med workshop om Centerpartiets valfrågor som redovisades med temat ”något som vi inte hört förut”. En uppgift som var både kul och klurig.
Rapport från beredningen för primärvård och tandvård
Patricia Riselius är vår representant i beredningen för primärvård och tandvård, som har haft sammanträde i veckan. Hon berättar om rapporter om att tandhälsan hos länets sexåringar har försämrats sedan 2021. Det är ännu inte sämre än riket. Västerbottens 12- och 19-åringar har sämre tandhälsa än i riket. Det allra viktigaste är att tandvården förebygger hål, för det håller nere kostnaderna i hela livet. Det är oroväckande att tandhälsan stadigt försämras. Det är något att ha med sig i diskussionerna som förs om hur tandvården ska prioriteras. Vad blir konsekvenserna av att dra ner på den förebyggande barntandvården, om läget redan nu är försämrat än tidigare?
De mobila tandvårdslösningarna är ett annat område som behandlades på beredningen. Centerpartiet har föreslagit denna typ av lösningar länge och nu verkar det som att det är nära att bli verklighet. Den stora utmaningen som finns i tandvården är att det saknas personal, framför allt i inlandet. En aspekt som är viktig är skapa engagemang för personalen att jobba i tandvårdsbussar om det redan nu är svårt att få personal som vill jobba i fasta lokaler i vissa kommuner.
Nu blickar jag framåt mot rallyt, det är verkligen en av höjdpunkterna under året.
Hälsningar
Ewa-May Karlsson